Şikayet Nedir, Nasıl Şikayetçi Olunur, Nereye Başvurulur?

Kişinin, hukuk alanında yaşadığı bir mağduriyet nedeniyle yazılı veya sözlü şekilde ilgili kurumlara yaptığı başvuruya şikayet denir. Nasıl şikayetçi olunur, nerelere müracaat edilebilir, şikayetten vazgeçilebilir mi? Şikayet dilekçesi örneği ve diğer tüm detaylar...

1
499

Şikayet Nedir?

Kişinin, hukuk alanında yaşadığı bir mağduriyet nedeniyle yazılı veya sözlü şekilde ilgili kurumlara yaptığı başvuruya şikayet denir. Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Müdürlüğü veya Jandarma Komutanlığı gibi kolluk birimlerine müracaat edilebilir. Ayrıca ihbar ve şikayetlerin doğrudan iletilebilmesi için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine de (CİMER) internet üzerinden başvurulabilir.

İhbar ve Şikayet Arasındaki Fark Nedir?

Şikayet, suçtan zarar gören, mağdur olmuş herhangi bir kişiye tanınmış bir haktır. İhbar ise suç olan bir olayın veya herhangi bir suçta şüpheli olduğu düşünülen kişinin yetkili makamlara bildirilmesi sonucu oluşur.

Hangi Konularda Şikayetçi Olunabilir?

Cumhuriyet Başsavcılığı ve kolluk birimlerine tüm konularda şikayette bulunulamaz. Hukuki konu olsa da, tümü soruşturma konusu olarak kabul edilemez. Maddi veya manevi zararın tazmini, ev sahibi ve kiracı arasında yaşanan kiranın ödenmemesi durumu, borç alacak ilişkileri gibi hukuk mahkemesi kapsamına giren konular, Cumhuriyet Savcısı yetkisi dışındadır. Bu tür konularda ilgili hukuk mahkemelerine başvurulması gerekmektedir.

Şikayette Bulunmak İçin Dilekçe Yazmak Gerekir Mi?

Şikayet, sözlü veya yazılı olarak yapılabilir ancak dilekçe yazılması sürecin hızlanmasına yardımcı olabileceği için önerilmektedir. Dilekçe ile müracaat edildiğinde yine de şikayetçi kişinin ifadesi alınmaktadır. Kolluk birimine yapılan müracaatta şikayet dilekçesine gerek yoktur ancak Cumhuriyet Başsavcılığına yapılacak olan şikayette dilekçe olması, işlemlerin hızla ilerlemesi açısından önem arz etmektedir.

Dilekçe Nasıl Yazılır, Avukata Dilekçe Yazdırmak Zorunda Mıyım?

Dilekçe, boş ve düzgün bir A4 kağıdına, en üste sunulduğu birim belirtilecek şekilde yazılmalıdır. En üste başlık yazıldıktan sonra, hangi konuda şikayetçi olunduğu, olayın oluşuna ilişkin deliller, var ise dinlenmesi istenen tanıkların adres ve iletişim bilgileri dilekçe içeriğinde anlatılır. En sonuna dilekçeyi yazan kişi adını ve soyadını yazarak imzasını atar. Dilekçede mutlaka olması gereken unsurlar; başlık, tarih, dilekçeyi yazan kişinin açık kimlik bilgileri, imzası ve iletişim bilgileridir. Dilekçeyi kendiniz yazabileceğiniz gibi, bir avukata da yazdırabilirsiniz. Hukuki bilgisi çerçevesinde gerekli delilleri vurgulayarak ve ilgili sevk maddelerine atıfta bulunarak dilekçeyi güçlendireceği için, bir avukata dilekçe yazdırması da önerilir.

Şikayet Dilekçesi Örneği İndirmek İçin Tıklayın

Şikayetten Vazgeçebilir Miyim?

Bahse konu suçun şikayete tabi olması halinde, mahkemece karar verilip kesinleşene kadar şikayetçi olan kişi şikayetinden vazgeçebilir. Atılı suçun şikayete tabi olmaması halinde ise, kişinin şikayetinden vazgeçmesi bir anlam ifade etmemektedir. Şikayetten vazgeçilse de kamu davası devam eder. Soruşturma aşamasında şikayetten vazgeçilirse Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar verilir. Kovuşturma yani mahkeme aşamasında şikayetten vazgeçilir ise mahkemece ceza davasının düşmesine karar verilir.

Bir önceki yazımız olan Zabıt Katibi Olma Şartları Nelerdir? Nasıl Zabıt Katibi Olunur? başlıklı makalemizde Zabıt Katibi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] tarafa vasi atanması gerekir. 18 yaşından küçük olan taraf ile kanuni temsilcileri arasında husumet olması ve dosyada karşılıklı taraf olmaları halinde çocuğa kayyım atanması […]