SGK’nın Mülakatsız 1400 Memur Alımı Başvuru Şartları Nedir?

SGK kurumunu mülakat uygulamadan 1400 memur alımı yapacak. Peki, 1400 memur alımının şartları nedir? işte haberin detayları.

0
260
SGK memur alımı

SGK kurumu mülakatı olmadan toplamda 1400 kişinin memur olarak alınması yönünde çalışma başlattı. Bunlara ek olarak merkezi atamaların da 2582 kadrosunda açık tespit eden SGK, ailen kadroların doldurulması konusunda talimat verdi. Peki, binlerce insanın katılması beklenen SGK memur alımlarının şartları nelerdir? Mülakat mevzusunun yapılamadan memur atamalarının gerçekleşeceği bildirildiği üzere birçok başvuru yapıldı. Bu doğrultu da 1400 memurun istihdam edilmesi için şartlar belirlendi.

SGK’nın 1400 memuru istihdam edeceğini açıklamasının ardından birçok kişi memur alımı için ne gibi şartların arandığı ve gereken tüm detayları aramaya başladı. Biz de katipler.org olarak bu cevabını karşılamak için ufak bir araştırma da bulunduk. Bu doğrultu da SGK memur alımı şartları nelerdir, başvuru tarihleri ne zaman olacak? Gibi sorulara yanıt aradık.

SGK 1400 Memur Alımı Başvuru Şartları Nedir?

SGK, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından üniversitelerin lisans bölümlerinden 800 kişi, üniversitelerin ön lisans bölümlerinden 600 kişi’den müteşekkil bir kadroyu istihdam etmek istediği biliniyor. SGK, bu istihdam için şartları da belirledi.

SGK Memur Alımı İçin Şartlar

  1. 18 yaşını bitirmiş olmak.
  2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  3. Kamu haklarından mahrum olmamak.
  4. Askerlik durum itibariyle, ilgisi bulunmamak.
  5. Askerlik çağına gelmemiş olmak.
  6. Askerlik çağına gelmiş ise de muvazzaf askerlik bitirmiş, yedek sınıfında olmak ya da ertelenmiş olmak.

SGK’nın 1400 Memur Alımının başvuru tarihleri Ne Zaman?

SGK memur alımı

Bilindiği üzere Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi doğrultusunda 2020/1 tercihleri başlamıştı. İlgili tarihler 25 Temmuz 2020 yılında başlamıştı. Yeni başvuranların ise özellikle kamu kurumları için, lisans ya da ön lisans dolaylarında yapılacak. 23 Temmuz’da başlamış olan başvurular 4 Ağustos yani 3 gün sonra ÖSYM’nin internet sitesinden yapılacağı biliniyor. Adaylar, Ölçme seçme ve Yerleştirme Merkezi sitesine girecek. Adaylar anlaşmalı bankalara talep edilen 20 TL’lik ücreti yatırmak suretiyle ilk aşamayı tamamlayacak.  Ardından ÖSYM sitesindeki Başvurular kısmındaki alanda başvurularını tamamlayacaklar.

SGK için diğer bir başvuru şartları da nitelikli kodlardır. SGK’nın mülakatsız bir biçimde istihdam edeceği memurlar için nitelikli kodları da açıkladı. Kodlar:

Lisans mezunları için: 4429, 4463, 4421, 73061, 7005, 4169, 4459 ve 7205 olarak belirlenen kodlar arasından, ön lisans mezunları ise 3004 bolu koda sahip olması gerekmektedir.

3004 Nitelikli Kodu Ne Anlama geliyor?

3004 nitelikli kod, Sosyal Güvenlik ön lisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir.

4429 Nitelikli Kodu Ne Anlama Gelmektedir?

4429 nitelikli kodu, Endüstri İlişkileri, Çalışma Ekonomisi lisans programlarından mezun olmazı temsil etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den Sevindiren Haber başlıklı makalemizde abdulhamit gül ve adalet bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör