Seri Muhakeme Usulü Nedir? Hangi Hallerde Uygulanır?

Seri muhakeme usulü, kamu davasının açılması için gereken şüphelerin olmasına rağmen dava yoluna başvurulmayıp özel bir yargılama usulüne tabi tutulmaya verilen isimdir

0
149
trafik güvenliğini tehlikeye sokma

Seri muhakeme usulü nedir?

Seri muhakeme,  genel olarak Cumhuriyet savcılığının yürüttüğü soruşturmaların sonucunda kamuya ait davanın açılmasına bir engel teşkil etmeyecek durumda karar verdiği,  şüpheli kişilerce de ilgili yargılamanın koşulsuz kabul etmesi durumunda gerçekleşir.  Bu durumda Cumhuriyet savcılığının işlenen suçta indirime (suçun yarı surette indirimi) gitmesiyle birlikte istenilen yaptırım bedelinin mahkemelerce denetlenmesi ve hüküm verilmesi dolayısıyla gündeme gelen yargılama usulüdür. Kısaca anlatmak gerekirse seri muhakeme usulü, kamu davasının açılması için gereken şüphelerin olmasına rağmen dava yoluna başvurulmayıp özel bir yargılama usulüne tabi tutulmaya verilen isimdir. Bu soruşturmaya genel olarak Cumhuriyet başsavcılığı bakmaktadır. Şayet suç ispatlanmazsa Cumhuriyet başsavcılığınca iddianameyi denetler ve iddianameyi iade edebilir.

Seri Muhakeme Hangi Hallerde Uygulanır?

seri-muhakeme-usulü

Seri Muhakeme usulüne gerek duyulması durumunda genel olarak savcılığın soruşturması sonrasında davaların açılmaması doğrultusunda alternatif bir çözüm olarak uygulamaya konulur. Seri muhakeme usulünün de uygulana bilmesi için tabii ki gerekli hallerin oluşması lazımdır.

  1. İlk başta da belirttiğimiz üzere, Cumhuriyet başsavcılığınca yürütülen seri muhakeme usulünün uygulanabilmesi için öncelikle şüphelinin usulü savunma önünde kabul etmesi gerekmektedir. (Ceza Muhakemesi Kanununun 25. maddesi/3)
  2. Ceza Muhakemesi Kanununun 250. madde/1’ de yer alan “Soruşturma evresinin tamamlanması sonucunda aşağıda verilecek suçlardan kamu davasının açılmasının ertelenme kararı verilmediği takdirde seri mahkeme usulünün uygulamaya konulması gerekmektedir.”

2.1: Türk Ceza Kanununda yer alan:

2.1.A: Türk Ceza Kanununun 154. maddesinin 2 ve 3. fıkrasında yer alan, hakkınızın olmadığı yere tecavüz etme,

2.1.B: Türk Ceza Kanununun 170. maddesinde yer alan, Genel güvenliğin bile isteye tehlikeye sokmak,

2.1.3: Türk Ceza Kanununun 191. maddesinin 2 ve 3. fıkrasında yer alan, Parada sahtecilik,

2.1.4: Türk Ceza Kanununun 203. maddesinde yer alan, mühür bozma

2.1.5: Türk Ceza Kanununun 206. maddesinde yer alan, Kumar oynatılması için gerekli ortam ve imkanın sağlanmasına yardımda bulunmak.

2.1.6: Türk Ceza Kanununun 268. maddesinde yer alan, Bir başkasına ait olan kimlik ve bilgileri kullanmak suçu,

2.3: Ateşli silahlar ve bıçaklar ile ilgili işlenen suçlar.

2.4 13.12.1968 yılında çıkarılan ve 1072. Maddesinde yer alan Langırt, Tilt ve rulet vb. oyunların makineleri ile işlenen suçların 2. Maddesinde yer alan suçlar sonucunda seri muhakeme usulü uygulanabilir.

Ayrıca Ceza Muhakemesinde seri muhakeme yönetmeliğine ulaşmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan E– Duruşma Nedir? Hangi Hallerde Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde E– Duruşma Hangi Hallerde Nasıl Kullanılır? ve E– Duruşma Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör