Sel Bölgesinde Okul Seferberliği! Tamamen Çamurla Kaplıydı… Çalışmalar Hız Kazandı

0
21

Sel felaketini yaşayan Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde çalışmalar aralıksız sürüyor. 6 Eylül’de açılması planlanan okulların temizliği için de çalışmalar hız kazandı. CNN TÜRK muhabiri Mustafa Berber bölgedeki son gelişmeleri aktardı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Kastamonu’nun selden zarar gören ilçelerinin ve köylerinin tamamına bugün itibariyle elektrik verdik” mesajını paylaştı.

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde sel nedeniyle yıkılan ve zarar gören binalar ile çevredeki yapılarda arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları aralıksız sürdürülüyor.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), polis ve jandarma teşkilatına bağlı arama kurtarma ekipleri ile belediyeler, ilçede sel felaketinin yaşandığı 11 Ağustos’ta, Ezine Çayı kenarında bulunan ve selden zarar gören Fatih Apartmanı’nın yıkımı için dün akşam başlattıkları çalışmalarda sona yaklaştı.

Bu apartmanın yanındaki Yıldız Apartmanı sakinleri de eşyalarını tahliye etti.

İŞ YERLERİ TEMİZLENİYOR

İlçe merkezindeki çarşıda yürütülen çalışmalar kapsamında selde zarar gören iş yerleri temizleniyor.

Öte yandan, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardım ve sivil toplum kuruluşları da gerek vatandaşların gerekse arama kurtarma, temizlik çalışmalarını yürüten ekiplerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında özveriyle çalışıyor.

SEL FELAKETİNDE SON DURUM

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Karadeniz’deki sel nedeniyle ölenlerin sayısının 77’ye yükseldiğini bildirdi.

AFAD’dan Batı Karadeniz’deki sele ilişkin yapılan açıklamada, Kastamonu’da 62, Sinop’ta 14, Bartın’da ise 1 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin tedavilerine hastanelerde devam edildiği belirtildi.

Sel afeti sonrası Bartın’ın Ulus ilçesinden 341, Kastamonu’dan 1480, Sinop’un Ayancık ilçesi ve mahallelerinden ise 560 afetzedenin tahliye edildiği açıklandı.Şu an Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesi’ndeyiz. Bölgedeki çalışmaları ekranlarına getiriyoruz ama 6 Eylül’de açılması planlanan okullar için çalışmalar hız kazanmış durumda. AFAD gönülleri okulda zarar gören sıraları, oturulacak olan sıraları, öğretmen masalarını dışarı çıkararak yıkıyorlar. Sonrasında içeri götürerek kurulayıp yeniden öğrencilerin kullanabilmesi için hazır hale getiriyorlar.

Kaynak:hurriyet.com.tr

Bir önceki yazımız olan Sakarya Nehri'ne Düşerek Kaybolmuştu! Cansız Bedeni Bulundu başlıklı makalemizde Cansız Bedeni Bulundu, Düşerek Kaybolmuştu ve Sakarya Nehri'ne hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör