Şantaj Suçu ve Cezası Nedir?

Şantaj suçu aslında tehdit suçunun özel bir halidir. Türk Ceza Kanununun 107. maddesine göre cezai işlemler uygulanmaktadır.

0
105
trafik kazası

Şantaj Suçu Nedir?

Şantaj suçu aslında tehdit suçunun özel bir halidir.  Aslında mağdur edilecek kişinin daha ağır bir şekilde rahatsız edilmesine ön ayak sağlayarak cezalandırılması, iç huzurunu bozması ya da hürriyetini bozan bir suçtur. Şantaj suçu aslında tehlike suçunun bir koludur.  İlgili suçu aşağıda belirtilen durumlarda meydana getirmektedir.

Şantaj Suçunu Meydana Getiren Durumlar Hangileridir?

  1. Yükümlü ya da Hakkı olan herhangi bir şeyi yapacağı ya da yapmayacağına bahisle;

1.A. . Türk Ceza Kanununun 107. maddesinin 1. fıkrasında ilgili suçun ilk durumu şu şekildedir:  Bir kişiyi kanuna aykırı bir durumda ya da yükümlü olmadığı bir işi zor kullanarak yaptırma ya da yapmaya zorlama şeklindeki zorlama suçudur.

1.B. Türk Ceza Kanununun 107. maddesinin 1. fıkrasında ilgili suçun bir diğer durumu şu şekildedir: Haksız yere çıkar sağlamaya zorlama suçlarından ötürü şantaj suçudur.

  1. . Türk Ceza Kanununun 107. maddesinin 2. fıkrasında ilgili suçun üçüncü durumu şu şekildedir: Bir kişinin şeref ya da saygınlık durumuna zararı dokunacak hususlar ışığında oluşacak ya da isnat edilecek tehdit suçlarıdır.

İlgili suçu meydana getirecek kişi söz ya da davranışları hakim tarafından dikkatlice değerlendirilip, durumun şantaj mı yoksa tehdit suçu mu olduğu tespiti yapılır.

Şantaj Suçlarının Cezası Nedir?

iftira suçu

Tehdit suçundan farklı olarak algılanan şantaj suçunun cezası Türk Ceza Kanununun 107 maddesindeki ilgili durumlar üzerinden verilmektedir.  İlgili Suç için Türk Ceza Kanununun 107. maddesinde yer olan cezalar şu şekildedir:

Türk Ceza Kanununun 107. maddesinde yer alan bilgilere göre işlenir. Bu maddeye göre suçu işleyen kişiye 1 seneden 3 seneye kadar hapis cezası ve 5000 gün adli para cezası kesilir.

Burada bir hususu da belirmemiz gerekecek. İlgili maddenin düzenlenmesinde, sadece hapis cezaları ya da adli para cezaları hükmetmeye karar verilemez. Burada durum hem para cezasına hem de hapis cezasına ayrı ayı hükümler verilmektedir.

Şantaj Suçu İle Görevli Mahkeme Hangisidir?

Şantaj suçu meydana gelir ve durumun cezalandırılması için bir mahkeme görevlendirilmesi yapılması gerekirse bu mahkeme kesinlikle asliye ceza mahkemesi olur. Yani ilgili suç cezaya kavuşabilmesi için asliye ceza mahkemesi grev yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Mazeret Durumu Sona Eren Personel, Eski Görevine Geri Dönmek Zorunda Mıdır? başlıklı makalemizde eş gereği mazeret, mazeret ve memur hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör