Sahte Koronavirüs Yazılımlarına Dikkat!

Koronavirüs ile ilgili sahte uygulamalar üreterek kişilerin bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan bu kötü niyetli kişiler kısa sürede tespit edildi.

0
227

Hepimizin bildiği üzere tüm dünya ve Türkiye Covid-19 pandemisiyle savaşmaya devam ediyor. Aralık 2019’ da Çin’de ortaya çıkan bu salgın hastalık, Mart 2020’de Türkiye’de görüldükten sonra çok ciddi tedbirler alınmaya başlandı. Zorunda kalmadıkça dışarı çıkmamak, hijyen kurallarına, maske ve kolonya kullanmak gibi noktalara dikkat etmek virüsün yayılımını önemli ölçüde azalttı. Peki coronavirüs başka hangi alanlarda hayatımıza müdahale ediyor?

Bu konunun oldukça popüler olması sebebiyle başka alanlarda da kullanılması hiç şaşırtıcı bir durum değildir. Ülkemizin bu pandemiye karşı verdiği mücadeleyi fırsat olarak gören dolandırıcı kişiler bambaşka yöntemlere başvurdu. Koronavirüs ile ilgili sahte uygulamalar üreterek kişilerin bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan bu kötü niyetli kişiler kısa sürede tespit edildi.

USOM Raporuna Göre Koronavirüs Sahte Yazılımları

USOM, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, 560 tane sahte yazılımı tespit edip bertaraf ettiğini açıkladı. Yazılımların koronavirüs ile ilgili olması da insanların bilgilerine daha kolay ulaşma fırsatı veriyor. Sahte koronavirüs yazılımları, birçok insanı mağdur etmeyi amaçlıyordu ancak USOM’un çalışmaları sonucunda bu amaca ulaşamadı ve bu yazılımlar yok edildi. Gündemle ilgili konular hakkındaki uygulamalara dikkat etmemiz ve çok güvenmememiz gerektiği de uzmanlar tarafından bildiriyorlar.

Sahte koronavirüs yazılımları COVID-19Update.jar’ , ‘corona.exe’, ‘covid.pdf.lnk’ ve ‘CORONATREATMENT.doc gibi isimler taşımaktadır. Bu yazılımlar, kullanıcıların mesajlarını okuma, banka bilgilerine ulaşma, konum verilerini toplama, rehbere hakim olma, ses verilerine erişme, mesaj gönderme ve arama yapma gibi pekçok tehlikeli eylemi gerçekleştirme özelliğine sahiptir. USOM tarafından tespit edilen bu yazılımlar daha fazla kişiyi mağdur etmeden kısa süre içinde yok edildi. Güvenilir olmayan uygulamalardan kaçınmamız ve bu dosyaları cihazlarımıza indirmemiz, bu tarz konularda mağdur olmamızı engeller.

 

 

Bir önceki yazımız olan Cezaevi (CTE) Personeli (IKM) İçin Uygulanan Karantina Ne Zaman Bitecek başlıklı makalemizde ceza ve tevkif evleri izolasyon, cte izolasyon süreci ve cte karantina ne zaman bitecek hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör