Sabıka Kaydı Nedir? Nasıl Sabıka Kaydı Alabilirim?

Sabıka kaydı nasıl alınır sorusuna verilecek cevaplar birden çoktur ancak bu belgeyi almanın en kolay yolu e-devlettir. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için TC kimlik numaranıza ve bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacak. İşte detaylar...

0
343

Sabıka kaydı nedir sorusu son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz bir sorudur. Bugüne kadar mutlaka duymuş olduğumuz bu terimin anlamı birçok insan tarafından bilinmiyor. Kesinleşmiş mahkeme kararı sonucunda bireyler hakkında ceza ve güvenlik önlemlerine ilişkin bilgilerin kaydedildiği sisteme ‘adli sicil kaydı’ denilmektedir. Adli sicil kaydı daha hukuki bir terim olduğundan bu söz grubu için halk arasında ‘sabıka kaydı’ terimi kullanılır. Günümüzde, genelde iş başvurularında istenmesi nedeniyle sabıka kaydı bulunan veya bulunmayan birçok insan bu kayıtlara nasıl ulaşabileceğini sormaktadır. Çoğu kişi bunun için ilgili kurumlara başvurup vakit kaybediyor ancak teknoloji sayesinde sabıka kaydı artık internet üzerinde de alınabiliyor. Peki sabıka kaydı nasıl alınır?

Nasıl Sabıka Kaydı Alabilirim?

Sabıka kaydı sorgulama, birçok insanın ihtiyaç duyduğu bir konudur. Yeni bir işe girdiğinizde veya bir yer satın aldığınızda sizden güvenlik amacıyla sabıka kaydınızı isteyeceklerdir. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte sabıka kaydı almak oldukça kolaylaştı. Artık internet üzerinden vakit kaybetmeden sabıka kaydı alabilirsiniz. Önceden sadece adliyelerden alınabilen bu evrak artık internet üzerinden alınabiliyor. Ancak 18 yaşından küçük olan bireylerin sabıka kaydı alabilmeleri için ailelerine vekalet sunulması gerekir.

İnternet Üzerinden Sabıka Kaydı Alma

Sabıka kaydı nasıl alınır sorusuna verilecek cevaplar birden çoktur ancak bu belgeyi almanın en kolay yolu e-devlettir. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için TC kimlik numaranıza ve bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacak. Eğer daha önceden e-devlet şifresi almadıysanız en yakın postaneye gidip temin edebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparak arama motoruna adli sicil kaydı yazıp ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. İstenilen bilgileri doldurduktan sonra sabıka kaydınız önünüze belge şeklinde gelecektir. Eğer bu belgeye basılmış olarak ihtiyacınız varsa belgeyi bilgisayarınıza indirip çıktı alabilirsiniz.

Online İnternet Üzerinden Adli Sicil Kaydı Almak İçin TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Trafik Cezasına İnternetten Online İtiraz Etme başlıklı makalemizde internetten itiraz, online itiraz ve trafik cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

5 2 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör