Rüşvet Suçu ve Cezası Nedir?

Rüşvet suçu, rüşveti alan kişi ile rüşveti veren kişi (kamu görevlisi) ile gerçekleşmektedir. Burada birden fazla fail bulunmaktadır.

0
122
rüşvet suçu

Rüşvet Suçu ve Cezası Nedir?

Rüşvet, haksız bir kazanç elde etmek ya da haksız yere çıkar sağlamak maksadıyla ekonomik yollara başvurarak (mal, para) başkasının hakkını ele geçirmektir. Rüşvet, iki kişi arasında geçer. Bu bazı zamanlarda 3 ya da 4 belki de daha fazla olduğu da görülmektedir. Ancak basit tabirle iki kişi arasında geçer. Rüşvet meselesinde bir alıcı ve bir de verici bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bir işe gireceksiniz. Bu işte daha önce bilgi ve birikimiz hatta tecrübeniz dahi bulunmuyor. İlgili işe girmek için görevli kişilerle konuşarak belirli bir ücret ya da mal karşılığı hakkınızın olmadığı işe giriyorsunuz. Peki, rüşvet suçu nedir?

Rüşvet suçu, rüşveti alan kişi ile rüşveti veren kişi (kamu görevlisi) ile gerçekleşmektedir. Burada birden fazla fail bulunmaktadır. Rüşvet suçu kamu idaresinin güvenliğini tehlikeye atan ve çok failli suçların arasında yer almaktadır. İlgili suç meydana gelir ve anlaşılırsa, cezai işlem için Türk Ceza Kanununa başvurulur.

Türk Ceza Kanununun 250. maddesinde yer alan irtikap suçu, Türk Ceza Kanununun 247. maddesinde yer alan zimmet suçu ve Türk Ceza Kanununun 257. maddesinde yer alan görevi kötüye kullanma suçu ile cezaya bağlanmaktadır.

Görevi kötüye kullanmak: Görevi kötüye kullanmak suçu aslında kamu görevlisinin gereken görevlerinin aksine davranmasıyla ortaya çıkan bir suçtur.

Zimmet suçu: Kamu görevlisinin kendisine zimmetleşen malları görev çerçevelerine aykırı olarak kullanmasıyla meydana gelen suçtur.

İrtikap suçu: İlgili suç kamu görevlisinin kendi nüfusunu kullanarak hileli davranışlar sergileyerek meydana getirilen suçlardandır.

Rüşvet Alma Suçunun Cezası Nedir?

agir-ceza-mahkemesi

  1. Türk Ceza Kanununun 252. maddesinin 2. fıkrasına göre, rüşvet alma suçunun cezası 4 seneden 12 seneye kadar hapis cezasıdır.
  2. Türk Ceza Kanununun 252. maddesinin 2. fıkrasına göre, kamu görevlisinin rüşvet istemesi ve kişinin bunu kabul etmemesi durumunda kamu görevlisine verilecek ceza yarı oranında indirilmektedir. İlgili durumda 4. fıkra devreye girer. Bu durumda kamu görevlisine 2 seneden 6 seneye kadar hapis cezası verilir.
  3. . Türk Ceza Kanununun 252. maddesinin 7. fıkrasına göre, rüşvet alan ya da veren kişiler ilgili meslekte ise cezalar arttırılır. İlgili suçta rüşvet alan, veren ya da anlaşan kişi yargı görevi yapan (avukat, savcı ve hakim) mali müşavir, bilirkişi, noter, hakem vb. ise verilecek ceza 3 katından ya da !/2’si kadar arttırılmaya gider.

Bir önceki yazımız olan İnsan Ticareti Suçu Ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde insan ticareti cezası, insan ticareti suçu ve İnsan Ticareti Suçu Ve Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör