Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu ve Cezası Nedir?

Resmi evrakta sahtecilik suçu, aslında resmi bir belgenin sahtesini yaparak gerçekmiş gibi göstermeye ve bu doğrultu da suç işlemeye verilen isimdir.

0
274
kıdem

Resmi Evrakta Sahtecilik Suçu Nedir?

Resmi evrakta sahtecilik suçu, aslında resmi bir belgenin sahtesini yaparak gerçekmiş gibi göstermeye ve bu doğrultu da suç işlemeye verilen isimdir. İlgili suç kamu güvenini kötüye kullanmak yani kamu görevine karşı suçlar arasında yer almaktadır. Bu durum için Türk Ceza Kanununun 204. maddesinde yer alan bilgilerle düzenlenmesi uygun görülmüştür. Resmi evrakta sahtecilik suçunun işlenmesi, üç farklı hareketle kasten işlenebilir hale gelir. Bunlar;

  1. Sahte bir belgenin mevcut hale getirilmesinin ardından kullanılması. Yani sahte iken gerçeğe dönüştürülmeye çalışılmasıdır.
  2. Gerçek resmi belgenin mağdur olabilecek kişileri aldatacak şekilde düzenlenmesi.
  3. Sahte bir belgenin (burada kıstas resmi belge olmasıdır.) resmi ağızla kullanılması.

Yukarıda belirtilen 3 unsurdan herhangi biri işlenirse bu durum tamamen evrakta sahteciliği meydana getirmektedir. İlgili suç, özel evrakta sahtecilik suçlarından farklılıklarda göstermektedir. İlkinde sahtecilik suçu evrakın gerçeğini yetkili memurlar tarafından düzenlenen belgeler içerisinde yer alması en büyük farklarıdır.

Resmi Belgede Sahtecilik Suçunun Mağduru

İlgili suç bir kişinin aleyhinde bir durumda işlenirse bile mağdur tamamen devlet olarak algılanmaktadır. Yani ilgili suç tamamen devlete karşı işlenen suçlardandır. Burada kıstas suçun işlenmesidir. İlgili suç meydana gelirse işin içine devlette girmiş olacaktır. Çünkü buradaki amaç tamamen kamu görevinin zedelemeye ve zarar vermeye çalışmasıdır. İlgili suç işlenir ve kişi maddi ya da manevi zarar görürse bu kişiler mağdur değildir. Bu kişiler tamamen “ suçtan zarar gören” kişiler olarak atfedebilirler. Bu sıfatla da kavuşturma ve soruşturmanın başlatılması devam eder. Bu kişiler ilgili suç için şikayette bulunarak yargılamaya dahi katılabilirler.

Resmi Evrakta Sahtecilik Suçunun Şikayet Süresi Ne Kadardır?

Türk Ceza Kanununa göre sahtecilik suçu meydana gelir ve suç fiili olarak işlenirse şikayet süresi 6 aydır. Ancak ilgili suç şikayete bağlı bir durum olmadığından şikayet süresi yok denebilir. Resmi evrakta sahtecilik suçunun zaman aşım süresi 8 yıl olduğundan ilgili suç 8 sene içinde bildirilebilir.

Resmi Evrakta Sahtecilik Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

  1. Türk Ceza Kanununun 204. maddesinin 1 fıkrasında yer alan, başkalarını aldatacak şekilde kullanılan sahte belge suçu 2 seneden 5 seneye kadar cezalandırmaya mahkûm edilir.
  2. Türk Ceza Kanunun 204. maddesinin 2 fıkrasında yer alan, belgenin değiştirilmesi ya da kullanılması halinde 3 seneden 8 yıla kadar ceza uygun görülür.
  3. İlgili suç için maddi bir konusu olan belgede sahtecilik ispatlanırsa kadar verilecek ceza yukarıdaki hükümlere göre ½ oranında arttırılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Suç Uydurma Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde suç uydurma suçu, Suç Uydurma Suçu Nedir? ve Türk ceza kanunu hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör