Parada Sahtecilik Suçu ve Cezası Nedir?

Parada sahtecilik suçu, yerli ya da yabancı bir ülkenin para birimini, kendi imkanlar doğrultusunda benzetip izinsiz yere kullanmak ile meydana gelmektedir.

0
257
parada sahtecilik

Parada Sahtecilik Nedir?

Parada sahtecilik suçu, kelime manasıyla örtüşen bir suçtur. Bilindiği üzere her ülkenin bir para birimi vardır. Bu paralar belirlenen Merkez Bankalarından basılarak üretilir. Ancak bu durum bazı ülkelerde değişkenlik gösterebilir. Belirlenen ölçüler, kurallar, yazı fontları ve pullarla üretimi yapılan paralar, o ülkenin kimliği belirler. Parada sahtecilik suçu, ülkelerin kendi paralarına birebir benzetmek suretiyle piyasaya sunmaktır. İlgili suç gerçekten de çok büyük sonuçlar doğurabilir. Bilindiği üzere Merkez Bankasının basmadığı paraların geneli sahtecilik niteliği taşır. Bununda sebebi aslında o ülkenin izni olmadan tek elden basılmasıyla örtüşmektedir. Bunun için sahte para üreten bir kişi (Ev’de, İşte ya da bir mekânda) piyasaya süreceği sahte para ile yakalanırsa bu suçu işlemiş olur. Ancak şöyle de bir olgu vardır. Sahte para üreten bir kimse, suçüstü yakalandığı durumda dahi bu suçu işlemiş oluyor. İlla paranın piyasaya sürülmesi de şart değildir. Ayrıca üretilen paranın bile isteye ülkeye sokmak, tedavüle sokmak ya da muhafaza etmekte bu suçları oluşturmaktadır. Sahte para basan kişilere Türk Ceza Kanununun 197. maddesinde geçen tabirle “kalpazan” denmektedir. Aslında Türk Ceza Kanununda bu tabir “kalpazanlık suçu” olarak nitelendirilmektedir.

Sahte para üretenleri nizama getirilmesini sağlayan kanun ve bu doğrultudaki ceza düzenlenmektedir. Bu doğrultuda ilk olarak Kamu Güvenine Karşı Suçlar” olarak nitelendirilirler. Bu durumda Türk Ceza Kanununun 197. maddesinde düzenlenirler.

Parada Sahtecilik Suçu Unsurları Nelerdir?

parada sahtecilik

Sahte para’ya suç unsuru teşkil edecek durumları izah edeceğiz. Burada Türk Ceza Kanununun 197. maddesini kaynak göstereceğiz.

  1. Sahte parayı üretmek ya da basmak: Türk Ceza Kanununun 197. maddesinin 1. fırkasında yer alan bilgiler ışığında, herhangi bir paranın (yerli ya da yabancı) taklit edilmek suretiyle bire bir aynı konuma getirmek.
  2. Sahte parayı ülkeye sokmak ya da nakil etmek: Türk Ceza Kanununun 197. maddesinin 1.fırkasına göre: sahte olduğu bilinen parayı herhangi bir ülkeye sokmak.
  3. Muhafaza etmek: Türk Ceza Kanununun 197. maddesinin 1. fırkasında yer alan, sahte olduğu bilinen bir parayı saklamak ya da muhafaza etmek.
  4. Sahte parayı piyasaya sürmek: Türk Ceza Kanununun 197. maddesinin 1. fırkasında, paranın bile isteye piyasaya sürülmesi.
  5. Sahte parayı kabullenmek: Türk Ceza Kanununun 197. maddesinin 2. fırkasında yer alan: sahte parayı bile isteye kabul etmek, ilgili suça unsur kazandırmaktadır.

Parada Sahtecilik Suçu Cezası Nedir?

  1. Türk Ceza Kanununun 197. maddesinin 1. Fırkasında yer alan, sahte parayı üreten, ülkeye sokan, muhafaza eden, nakleden kişilere iki seneden oniki seneye kadar adli para cezası ve hapis cezası uygun görülür.
  2. Türk Ceza Kanununun 197. maddesinin 2. Fırkasında yer alan, sahte parayı kabul eden, bir seneden üç seneye kadar adli para cezası ve hapis cezasına çarptırılır.
  3. Türk Ceza Kanununun 197. maddesinin 2. Fırkasında yer alan, sahteliğini bilmende piyasaya süren kişiye üç senden bir seneye kadar hapis cezası uygun görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Suç İşlemeye Tahrik Suçunun Cezası Nedir? başlıklı makalemizde suç işlemeye tahrik suçu ve Suç İşlemeye Tahrik Suçunun Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör