Özelleştirilen Elektrik Dağıtım Şirketinde Çalışanlar, Kamu Görevlisi Sayılır Mı?

Vatandaşa verilen hizmet büyük bir sorumluluk olsa da özel şirketlerde çalışan kişiler kamu görevlisi statüsünde değil, özel şirket çalışanı olarak görülmektedir.

0
220

Enerji sektöründe yaşanan tüm gelişmelerin başlangıcı olarak 1980’ li seneleri gösterebiliriz. 1980’ li senelerden 2004 senesine kadar geçen sürede yavaş yavaş devlet tarafından yönetilen elektrik dağıtım süreçleri, özelleştirilerek anlaşma sağlanan firmaların denetimine verilmiştir. Vatandaşlara hizmetin daha hızlı ve kaliteli yapılabilmesi için elektrik dağıtım hizmetleri de bölgesel bazlı olarak, özel şirketler tarafından dağıtılmaktadır.

Vatandaşa verilen hizmet büyük bir sorumluluk olsa da özel şirketlerde çalışan kişiler kamu görevlisi statüsünde değil, özel şirket çalışanı olarak görülmektedir.

Türkiye sınırları içerisinde, vatandaşlara en iyi hizmetin verilebilmesi için yirmi bir faaliyet alanı belirlenmiştir. Belirlenen faaliyet alanları ise özel sektöre verilmiştir. Özelleştirilen elektrik dağıtım şirketlerinde çalışanların maaşları ve yasal hakları bağlı oldukları kurum tarafından ödenmektedir.

Her şirketin eşit kalitede hizmet vermesini sağlamak amacıyla tüm şirketler TEDAŞ’ a bağlı olarak hizmet vermektedir. Özelleştirilen elektrik dağıtım şirketleri birden fazla ilde hizmet vermekte olup; hizmet standartları TEDAŞ’ ın belirlemiş olduğu kurallara göre yapılmaktadır.

Özelleştirilen Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Görevleri

  • Elektrik hizmetinin en iyi şekilde sağlanabilmesi için düzenli olarak elektrik şebekelerinin bakımı ve onarımı gerçekleştirilir.
  • Elektrik arızlarının yaşanması durumunda en hızlı şekilde müdahale edilerek, sorun ortadan kaldırılır.
  • Özelleştirilen elektrik dağıtım şirketleri tarafından hizmet verdikleri bölgede oturan vatandaşların elektrik sayaçları okunarak, tükettikleri elektrik verileri tüketicilerle paylaşılır.

Bir önceki yazımız olan En Düşük ve En Yüksek Memur Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizde devlet memuru maaşları, en düşük memur maaşı ve en yüksek memur maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör