Ölümlü Trafik Kazası Cezası

0
116

Bilerek ve ihmalsizlik sebebi doğrultusunda bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek hukuken bir suçtur. Ölümlü trafik kazası cezası da bir suç olarak görülmektedir. Ölüme sebebiyet veren trafik cezasının bedeli 7 yıl hapis cezasıdır. Hapis cezasına ek olarak maddi ve manevi tazminat cezası da uygulanabilemektedir. Maddi tazminat cezaları, ölen kişinin geride bıraktığı kişiler için bakım ve yoksukluk giderilmesi veyahut cenaze masraflarının karşılanması gibi durumlarda ölen kişinin yakınları tarafından talep edilmektedir. Manevi tazminat cezası ise yine maddi bir tazminat ödemesini kapsamaktadır. Ölen kişinin yakınlarının üzüntüsüne ve ruhsal durumuna zarar vermekten ötürü manevi tazminat cezası, ölen kişinin yakınları tarafından talep edilebilmektedir.

Ölümlü Trafik Kazasında Kan Parasını Kim Öder?

Ölümlü trafik kazası cezası olan kan parası olarak bilinen şey aslında manevi ve maddi tazminattır. Ölen kişinin yakınlarının talebi doğrultusunda açılan tazminat davası sonucunda ödeme yapılaması gerekebilmektedir. Kan parası ödemesini kusurlu olan taraf ve ölüme sebebiyet veren taraf yapmaktadır.

Ölümlü Kazada Ne Olur?

Ölüme sonuç veren trafik cezalarının hapis cezası 7 yıldan başlamaktadır. Ehliyete belirli bir süre el koyulmaktadır. Tüm bunlara ilaveten sicile böyle bir durum işleyecektir. Hatta ölen kişinin yakınları, talep ettiği doğrultuda maddi ve manevi tazminat isteyebilmektedir. Ölen kişinin yakınları; geçim sıkıntısı, ölümden duyduğu üzüntü veya cenaze masraflarını sebep göstererek tazminat alabilmektedir.

Trafik kazalarında ölüm olmasa dahi tazminat almak mümkündür. Trafik kazasında çalışamaz duruma gelen kişilerin tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör