Nefret ve Ayrımcılık Suçu Nedir?

Nefret ve ayrımcılık suçu, bir kişinin diğer kişiyi ırk, cinsiyet, düşünce vb. durumlardan ötürü ayırma ve nefret besleme duru ile oluşur

0
73
nefret ve ayrımcılık suçu

Nefret ve Ayrımcılık Suçu Nedir?

Nefret ve ayrımcılık suçu, genel anlamda bir kişinin diğer kişiyi ırk, cinsiyet, düşünce vb. durumlardan ötürü ayırma ve nefret besleme duru ile oluşur. İlgili suç genel anlamda “Hürriyete Karşı Suçlar” bölümünde meydana gelir. Çünkü ilgili suçun faili bir kişin hürriyetini ve hakkına ayrımcılık yapmış oluyor.

Nefret ve ayrımcılık suçları, Türk Ceza Kanununun 122. maddesinde yer alan “Hürriyete Karşı Suçlar” kategorisinde düzenlenmektedir. İlgili suç, Türk Ceza Kanununun 122. maddesinde şu şekilde düzenlenir:

Nefret ve Ayrımcılık Suçları

Türk Ceza Kanununun 122. maddesinin 1. fıkrasında göre, dil, din, ırk, cinsiyet, renk, engellilik, milliyet, inanç, siyasi düşünce veya mezhep hasebiyle oluşan nefret sebebi,

A: Bir kişi tarafına arz edilmiş bulunan taşınır ya da taşınamaz malın satılma durumu, kiraya verilmesi ya da devrinin verilme sebebi,

B: Bir kişi tarafına kamusal durumda arz edilen görevlerinden yararlanma sebebi,

C: Bir kimsenin işe alınması sebebi,

D: Bir kimsenin olağan durumda ekonomik etkinliklerde bulunması ya da engelleyen faile bir seneden 3 seneye kadar hapis cezası uygun görülür.

Nefret ve Ayrımcılık Suçu Uzlaşmaya Varılan Suçlardan Mıdır?

Uzlaşma, suça mağdur kalan kimse ile suçu işleyen kimse arasında aracı olan ve iletişim kurmaya olanak sağlayan bir anlaşma durumudur. Ancak nefret ve ayrımcılık suçları uzlaştırmayı gerek gören bir durum değildir. Bu durumda uzlaşmaya varılması pekte mümkün görülmez.

Nefret ve Ayrımcılık Suçu İle Görevli Mahkemeler Hangileridir?

trafik güvenliğini tehlikeye sokma

İlgili suç ile meydana gelen durumlarda asliye ceza mahkemeleri görev yapmaktadır. Ancak ilgili suç soruşturma aşamasında ise kamu davasının açılmasının ertelenmesi durumu da meydana gelebilir. Bu durumda kamu davasının açılmasının ertelemesi de karara bağlanır.

Nefret ve Ayrımcılık Suçunun Zaman Aşımı Nedir?

İlgili suç, şikâyete bağlı suçlardan olduğu için savcılık tarafından resen soruşturmaya tabi tutulur. İlgili suçlarla ilgili şikâyet süresi mevcut değildir. Şikâyetlerden vazgeçme durumu da davanın düşmesine sebep olamaz. İlgili suç, zaman aşımı süresi doğrultusunda her zaman soruşturulabilir.

İlgili suç için yargılama durumu meydana geldiğinde davanın zaman aşımı durumu 8 yıldır. Suç ilgili süre içerisinde istediği zaman soruşturulmaya mahkûmdur. Bu zaman süresi geçildiği takdirde soruşturma düşer.

Bir önceki yazımız olan İş Mahkemesi Nedir, İş Mahkemesinin Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde iş mahkemesi, iş mahkemesi nedir ve iş mahkemesinin görevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör