Mühürde Sahtecilik Suçu ve Cezası Nedir?

Mühürde sahtecilik suçu, resmi bir mührün sahtesinin üretilmesi ve akabinde gerekli yerlerde kullanılması durumunda gerçekleşen bir suçtur.

0
190
mühürde sahtecilik suçu

Mühürde Sahtecilik Suçu Nedir?

Mühürde sahtecilik suçu, adından da anlaşılacağı üzere resmi bir mührün sahtesinin üretilmesi ve akabinde gerekli yerlerde kullanılması durumunda gerçekleşen bir suçtur. Genel mana da resmi dairelerde meydana gelen bu durumda mührün sahtesinin üretilmesi kıstası yer almaktadır. Bu durumda meydana gelen suçlarda Türk Ceza Kanunu işlev görmektedir.

Sahte mührün kullanılması suçu, Türk Ceza Kanununun 202. maddesinde yer alan durumlarda meydana gelmektedir. Ayrıca Türk Ceza Kanununun 202. maddesinde yer alan kamu güvenine karşı işlenen suçlar kategorisinde düzenlenmektedir. İlgili suç 2 şekilde meydana gelmektedir:

  1. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kullanılan bir mührün sahte olarak üretilmesi ya da kullanılması. Bu durum Türk Ceza Kanununun 202. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ceza ile eşleşir.
  2. Kamu kurum niteliği taşıyan kuruluşlar, kamu kurum ve kuruluşlarında kullanılan ve onaylayıcı bir nitelik kazanan mührün kullanılması ya da üretilmesi durumunda meydana gelen suçtur. . Bu durum da Türk Ceza Kanununun 202. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ceza ile eşleşir.

İlgili suçu düzenleyen Türk Ceza Kanununun 202. maddesinin 1. fıkralarında iki yükümlülük ortak bir değerdedir. Bu yükümlülükler, “sahte mühür üretme” ve “ sahte mühür kullanmak” olarak belirlenmiştir. İlgili durumlardan herhangi biri işlenirse ilgili suç meydana gelmiş oluyor. İki hareket ise aynı anda işlenirse faile tek bir suç cezası verilir. Burada kıstas ikisinin ya da birinin işlenmesidir.

Kurum ve kuruluşlarda onay niteliği taşıyan mühürlerin sahte olması durumu da bu suça mahal verebilir.

Kurum ve kuruluş niteliğinde yer alan meslek kuruluşlarındaki onaylayıcı mühürlerde ilgili suçu meydana getirebilir.

Mühürde Sahtecilik Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

Adından da anlaşılacağı üzere resmi bir mührün sahtesinin üretilmesi ve akabinde gerekli yerlerde kullanılması durumunda gerçekleşen bir suçtur. Burada kıstas “sahte mühür üretilmesi” ya da “ sahte mührün kullanılması” durumudur.  Mühürde sahtecilik suçunun cezası ise şu şekildedir:

  1. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kullanılan bir mührün sahte olarak üreten ya da kullanan kişiye 2 seneden 8 seneye kadar hapis cezası verilir. Bu durum Türk Ceza Kanununun 202. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ceza ile eşleşir.
  2. Kamu kurum niteliği taşıyan kuruluşlar, kamu kurum ve kuruluşlarında kullanılan ve onaylayıcı bir nitelik kazanan mührü üreten ya da kullanan kişiye 1 seneden 6 seneye kadar hapis cezası verilir. . Bu durum da Türk Ceza Kanununun 202. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ceza ile eşleşir.

Bir önceki yazımız olan Vefat Eden Memurun Yakınlarına Ne Kadar Aylık Bağlanır? başlıklı makalemizde Annesine ve Babasına Ne Kadar Aylık Bağlanır?, aylık maaş ve vefat eden memurun hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör