Mübaşirler GİH sınıfına geçirildi

Mübaşirler GİH sınıfına geçirildi

“Yardımcı Hizmetler Sınıfı“nda bulunan mübaşir unvanlı kadroların sınıfı (1) sayılı cetvelde Genel İdare Hizmetleri Sınıfı olarak değiştirildi. Yargı organlarında görev yapan mübaşir kadroları “Genel İdare Hizmetleri Sınıfı”na alındı

– Adalet Bakanı Gül müjdeyi Twitter’dan vermişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yardımcı Hizmetler Sınıfı”nda görev yapan mübaşirlerin “Genel İdare Hizmetleri Sınıfı”na alındığı müjdesini sosyal medyadan duyurmuştu.

Bakan Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Mübaşirlerimize ve adalet teşkilatımıza müjdeli bir haber vermek istiyorum.” ifadesini kullanarak, şunları kaydetmişti:

Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nda bulunan o kişilere GİH kadrosu müjdesi – 6 Şubat 2019 Çarşamba 08:30 – Son Dakika Medya Haberleri Haberleri -SGK Rehberi

“Adliyelerin iş yükünü omuzlayan mübaşirlerimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçiş yaptı. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız bu konuda verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni düzenlemenin tüm mübaşirlerimize, ailelerine ve adalet teşkilatımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

BUGÜN YAYIMLANDI

Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan kadro kararnamesinde uzun süredir dile getirilen mübaşir ünvanlı kadro sınıfında görev yapanlara kararname ile GİH kadrosu verildi.

110 BİN YARDIMCI HİZMETLER SINIFI DA BEKLİYOR

Yardımcı Hizmetler Sınıfı kadrosunda yer alan ve sayıları yaklaşık 110 bin olan çalışanlarda aynı kadro müjdesini bekliyorlar. Kamuda ek gösterge almayan tek sınıf olan yardımcı hizmetler sınıfı personeli bir defaya mahsus bu kadroda bulunan herkesin GİH kadrosuna geçirilmesini talep ediyorlar.

DÜZENLEME NE GETİRİYOR

Bu düzenleme sonucunda Mübaşirler hem ek gösterge alacaklar hem de bu ek göstergeler daha önce emekli olanların ek gösterlelerine de yansıyacak.Sonuç olarak binlerce Mübaşir ve emeklisinin maaşlarında ciddi artışlar sağlanmış oldu.

KARARNAMEDE NASIL YER ALDI

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ
GENEL KADRO VE USULÜ HAKKINDA CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ
Kararname Numarası: 31

MADDE 1– 10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin;

Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nda bulunan o kişilere GİH kadrosu müjdesi – 6 Şubat 2019 Çarşamba 08:30 – Son Dakika Medya Haberleri Haberleri -SGK Rehberi

a) 8 inci maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendine aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Yükseköğretim kuramlarının araştırma-geliştirme proje hizmetlerine ilişkin pozisyonlarda çalıştırılacaklar için açıktan alım izni aranmaz.”

b) 15 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 1- (1) Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Devlet Arşivleri Başkanlığındaki Başkanlık Danışmanı, mali ve sosyal hak ve yardımlar ile diğer özlük haklan bakımından 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 30 uncu maddesi uyannca Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığındaki Başkanlık Müşavirine denktir.”

c) Eki (I) sayılı Cetvelde yer alan Mübaşir unvanlı kadroların sınıfı Genel idare Hizmetleri Sınıfı olarak değiştirilmiştir.” denildi.

DİĞER KADRO DEĞİŞİKLİKLERİ

Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yer aldı. Adalet Bakanlığına 359, Milli Eğitim Bakanlığına 40, Diyanet İşleri Başkanlığına 96, Devlet Arşivleri Başkanlığına 127 kadro ihdası yapıldı. Yükseköğretim kurumlarının araştırma-geliştirme proje hizmetlerine ilişkin pozisyonlarda çalıştırılacaklar için açıktan alım izni şartı kaldırıldı. Yargı organlarında görev yapan mübaşir kadroları “Genel İdare Hizmetleri Sınıfı”na alındı.

Kaynak: SGK Rehberi

Beğen  1
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir