Meskeniyet İddiası Satışı Durdurur Mu

0
137

Meskeniyet iddiası, borçlunun ailesi ile birlikte yaşaması ve tek ev olması durumlarda ailesinin ve kendisinin etkileneceğine dair yapılmaktadır. Meskeniyet iddiası satışı durdurur mu sorusu ise borçluların en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Ancak meskeniyet iddiası satışı durdurur mu sorusunun cevabı mahkemeden gelecek yanıta bağlıdır. Mahkeme tarafından borçluya tebliğ edilen meskeniyet iddiasına, borçlunun şikayet etme süresi 7 gündür. 7 gün içerisinde edilmeyen şikayetler kabul edilmeyecektir. Meskeniyet iddiası şikayeti sonrasında ise mahkemenin karar vermesi beklenmektedir. Mahkeme gerekli görür ise haciz işlemlerini durdurabilmektedir.

Meskeniyet İddiası Davası Ne Kadar Sürer?

Meskeniyet iddiası yapabilmek için 7 gün süre verilmiştir. Meskeniyet iddiası doğrultusunda tarafınıza gönderilen tebligatın teslim tarihinden itibaren 7 gün içerisindel şikayet etme hakkı bulunmaktadır.

Tek Eve Haciz Gelir Mi?

Tek evin haczedilemeyeceği hem kamu hem de özel borçlarda kesinlikle belirtilmiş bir kanundur. Çünkü evin oturma hakkı verdiği ve hem borçluyu hem de ailesinin korunmasını etkilediği için tek evin haczedilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Haczedilmezlik Ne Demek?

Hukuken hem ailenin hem de borçlunun korunduğu haczedilmezlik kuralı, sosyal bir düzenlemedir. Haczedilemeyen mallar arasında devri mümkün olmayan mallar ve gelirler bulunmaktadır. Devri mümkün olmayan mallar ise tazminat hakkı, oturma hakkı ve şahsa özel haklar şeklindedir.

Kanuna göre belirli malların hazcedilmesi doğrultusunda borçlu kişi, şikayet etme hakkına sahiptir. Çünkü bazı malların haczedilmesi kanunen yasaklanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör