Meskeniyet İddiası

0
92

İcra iflasına bağlı olarak meskeniyet iddialarına değinilir. Bu durum 82/12 kanun maddesi üzerinden değerlendirilir ve borçluya dair değerlendirilmesi sağlanır. Çoğu zaman da konut üzerinden hacze dair bu iddiaların ele alındığı görülür.

Meskeniyet İddiası Nereye Yapılır?

Merak edilen bir diğer husus iddianın merkezi oluyor. Bu iddia üzerine alacaklının başvuru merkezlerine yönelmesi ve müracaat etmesi esas alınıyor. Meskeniyet iddiası için:

  • Haczedilemezlik dikkate alınır ve yetkili mahkeme üzerinden işlem görülür.
  • Görevli mahkeme olarak İcra Mahkemesi üzerinden başvurulara yer verilir.

Haciz işlemlerine ilişkin yetkili mahkeme görev yapar. Yine görevli olan mahkeme üzerinden iddianın iletilmesi önem arz ediyor. Özellikle de zaman kaybetmemek adına belirtilen mahkeme bünyesinde müracaat edilmesi isteniyor.

Meskeniyet İddiasında Kimler Bulunabilir?

Meskeniyet iddiası adına belli başlı şartlara yer verilir ve uyulması istenir. Bu şekilde kimlerin iddiaya yer verebileceğine değinilir. Tekrardan 82 / 12 kanun maddesi üzerinden:

  • Borçlunun kendisine ait bir eve sahip olması üzerine iddiaya geçmesine izin verilir.
  • Kira gelirine sahip olan kişinin de aynı iddia neticesinde hacze yönelmesi esas alınır.

İddialara dair sadece şahıslar üzerinden şartlara değinilmez. Buna ek olarak münasip ev kavramının da üzerinde durulur. Özellikle de barınma ihtiyaçlarına ve de borç tutarına bağlı olarak hesaplamalara geçilir. Böylece münasip ev kavramı netlik kazanır. İcra İflas Kanunu nazarınca takibe yer verilir. Borçlunun haline bağlı olarak münasip ev kavramı üzerine haciz değerlendirmeye alınır.

Bir önceki yazımız olan Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör