Menfi Tespit Davası

0
65

İcra Hukuku davaları özelliği mahkemenin özelliği itibariyle ayrıntıya inilmeyen her çeşitli çılgınlin geçerli olmadığı davalardır. Bu nedenle icra mahkemesinde borçlu şekilde kabul edilen birinin eğer gerçekten borçlu değilse yapması gereken şey genel mahkemelerde “Menfi Tespit Davası” açmaktır. Genel mahkemelerde açılan menfi tetkik davalarında tanık, bilirkişi, keşif, yemin gibi oldukça çok delil kullanılabilecek ve mahkeme ayrıntılı bir inceleme yapacaktır. Oysa itirazın iptali halinde icra yasa mahkemesinde görülen davalarda ise mahkeme yalnızca belgeler üzerinden görünüşte haklı olan kişiyi tetkik edecektir.

Menfi Tetkik Davaları isminden de anlaşılacağı üzere tetkik muhteviyatlı bir davadır. Bu davanın tarafları ise borçlu görünen ve alacaklı görünendir. Davada ispat edilmesi gereken husakıl ise borçlu olmadığının ispatlanmasıdır. Vatandaşların yasal bilgisizliği ve süreleri kaçırması sebebi ile oldukça çok kere haksız yere borç ödemesi yapmak mecburiyetinde kaldığına tanık olduk. Bu tür haksız şekilde ödenen paraların iadesi ve sürenin kaçırılması itibariyle itiraz edilememesi itibariyle menfi tetkik davaları uygulkör da sıkça açılmaktadır.

İcra Hukuku davaları ayrıcalığı mahkemenin ayrıcalığı nedeni ile ayrıntıya inilmeyen her türlü çılgınlin geçerli olmadığı davalardır. Bu sebeple icra mahkemesinde borçlu biçimde kabul edilen birinin eğer gerçekten borçlu değilse yapması gereken şey genel mahkemelerde “Menfi Tespit Davası” açmaktır. Genel mahkemelerde açılan menfi tetkik davalarında şahit, bilirkişi, keşif, ant bu gibi yoğun biçimde aşırı kanıt kullanılabilecek ve mahkeme ayrıntılı bir inceleme yapacaktır. Oysa itirazın iptali biçiminde icra hukuk mahkemesinde görülen davalarda ise mahkeme sadece belgeler üstünden görünüşte haklı olan kişiyi tetkik edecektir.

Menfi Tespit Davaları isminden de anlaşılacağı üzere tetkik muhteviyatlı bir davadır. Bu davanın tarafları ise borçlu görünen ve alacaklı görünendir. Davada ispat edilmesi gereken husakıl ise borçlu olmadığının ispatlanmasıdır. Vatandaşların hukuki bilgisizliği ve süreleri kaçırması sebebi ile yoğun biçimde aşırı kez haksız yere borç ödemesi etmek zorunda kaldığına şahit olduk. Bu tür haksız biçimde ödenen paraların iadesi ve sürenin kaçırılması nedeni ile itiraz edilememesi nedeni ile menfi tetkik davaları uygulkör da sıkça açılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör