Menfi Tespit Davası

0
58

Menfi tespit davasında, Dava alacaklı lehine nihayetuçlenirse ihtiyati önlem kararı kalkar. Verilen kararın katileşmesi şeklinde alacaklı ihtiyati önlem dolayısıyla alacağını geç almıştır bulunmaktan doğan zararlarını gösterilen teminattan alır. Gene Menfi tespit davasında,Dava borçlu lehine hükme bağlanırsa derhal takip durur. Verilen mahkeme kararının katileşmesi üzerine bununla birlikte hükme gerek kalmadan icra azda olsa ya da tam olarak eski bir duruma iade edilir. Borçluyu menfi tespit davası açmaya güçlataraf takibin haksız ve kötü niyetli bulunduğu anlaşılırsa, ilgiyi üzerine, borçlunun dava sebebi ile uğradığı zararın da alacaklıdan tahsiline karar verilir. Takdir edilecek ziyan, haksızlığı anlaşılan takip konusu alacağın yüzde yirmisinden aşağı olamaz.

Borçluyu menfi tespit davası açmaya güçlataraf takibin haksız ve kötü niyetli bulunduğu anlaşılırsa, kötü niyet tazminat ilgiyi üzerine, borçlunun dava sebebi ile uğradığı zararın, alacaklıdan tahsiline karar verilir. Takdir edilecek ziyan, Menfi tespit davası, icra takibinin yapıldığı, icra dairesinin bulunduğu yer ya da alacaklının ikametgahı mahkemesinde Menfi tespit davası açılır.

Borçluyu menfi tespit davası açmaya güçlataraf takibin haksız ve kötü niyetli olduğu anlaşılırsa, ilgiyi üzerine, borçlunun dava sebebi ile uğradığı zararın da alacaklıdan tahsiline karar verilmekte. Takdir edilecek ziyan, haksızlığı anlaşılan takip konusu alacağın yüzde yirmisinden aşağı olamaz.

Menfi tespit davasında, Dava alacaklı lehine nihayetuçlenirse ihtiyati önlem kararı kalkar. Verilen kararın katileşmesi biçiminde alacaklı ihtiyati önlem dolayısıyla alacağını geç alabilmiştir bulunmaktan doğan zararlarını gösterilen teminattan alır. Gene Menfi tespit davasında,Dava borçlu lehine hükme bağlanırsa hemen takip durur. Verilen mahkeme kararının katileşmesi üzerine bununla beraber hükme gerek kalmadan icra azda olsa ya da tam şekilde eski bir hale iade edilir.

Borçluyu menfi tespit davası açmaya güçlataraf takibin haksız ve kötü niyetli olduğu anlaşılırsa, kötü niyet tazminat ilgiyi üzerine, borçlunun dava sebebi ile uğradığı zararın, alacaklıdan tahsiline karar verilmekte. Takdir edilecek ziyan,
Menfi tespit davası, icra takibinin yapıldığı, icra dairesinin olduğu yer ya da alacaklının ikametgahı mahkemesinde Menfi tespit davası açılır. Menfi tespit davası nda Görevli Mahkeme, alacağın miktarına göre, HUMK MD:8’e göre belirlenir.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör