Menfi Tespit Davası

0
56

Olumsuz tespit davası icra takibinden önce ve ya nihayetra açılabilen borçlu bulunulmadığının tespitini etmek körcı ile açılan bir davadır. Bu durumda bu davada davacı borçlu davalı ise icra dosyasında bulunan alacaklıdır. Davada ispat yükü alacaklıdadır. Yani alacaklının gerçekten alacağının mevcut olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Bu durumda menfi tespit davası açılır.

Örneğin davacı borçlu B firması davalı alacaklı d firması olsun. A firması B firmasından borcunu almak dahilin icra takibi başlatıyor. F firması da bu icra takibinden nihayetra A firmasına menfi tespit davası açıp benim böyle bir borcum yoktur iddiasında olduğu süre, A firması böyle bir borcun olduğunu ispatlamakla mükelleftir.

Lakin B firması benim A firması ile belirttiğim tarihte yasal bir ilişkim oldu fakat ben borcumu ödedim demesi mecburiyetinde B firması ödediğini ispatlamak mecburiyetinde kalacaktıAncak bazı durumda ispat edecek olan davacı da tarafi borçlu da olabilir. Şöyle ki alacaklı ile aralarındaki yasal münasebet olduğunu doğrulayıp fakat bu yasal ilişkinin nihayeta erdiğini söylüyorsa ispatlaması gereken davacıdır.. Kısacası bu dava dahilin borçlunun borçlu olmadığını ileri sürdüğü davadır demek taraflış olmaz.

Menfi tespit davası icra takibinden önce veya nihayetra açılabilen borçlu bulunulmadığının tespitini yapmak körcı ile açılan bir davadır. Bu durumda bu davada davacı borçlu davalı ise icra dosyasında bulunan alacaklıdır. Davada ispat yükü alacaklıdadır. Yani alacaklının gerçekten alacağının mevcut olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Bu durumda menfi tespit davası açılır.

Ancak bazı durumda ispat edecek olan davacı da tarafi borçlu da olabilir. Şöyle ki alacaklı ile aralarındaki yasal temas olduğunu doğrulayıp fakat bu yasal ilişkinin nihayeta erdiğini söylüyorsa ispatlaması gereken davacıdır. Mesela davacı borçlu B firması davalı alacaklı A firması olsun. A firması B firmasından borcunu almak dahilin icra takibi başlatıyor. B firması da bu icra takibinden nihayetra A firmasına olumsuz tespit davası açıp benim böyle bir borcum bulunmamakta iddiasında bulunduğu zaman, A firması böyle bir borcun olduğunu ispatlamakla mükelleftir.

Ama B firması benim A firması ile belirttiğim tarihte yasal bir ilişkim oldu fakat ben borcumu ödedim demesi mecburiyetinde B firması ödediğini ispatlamak mecburiyetinde kalacaktı. Kısacası bu dava dahilin borçlunun borçlu olmadığını ileri sürdüğü davadır demek taraflış olmamakta.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör