Memurların Kardeşlerine Yeşil Pasaport Verilir Mi?

Bilindiği üzere Devlet, memurlarına yeşil pasaport tahsis eder. Memurlar bu yeşil pasaportları kullanarak yurt dışı ziyaretlerine gidebilir.

0
122
yeşil pasaport

Memurların Kardeşlerine Yeşil Pasaport Verilir Mi?

Bilindiği üzere Devlet, memurlarına yeşil pasaport tahsis eder. Memurlar da bu yeşil pasaportları kullanarak yurt dışı ziyaretlerinde bulunabilirler. Bu durumla ilgili olarak sitemize birçok soru geliyor. Bu soruların en öne çıkanlarından birisi, “devlet memurunun kardeşi yeşil pasaporttan yararlanabilir mi?” idi. Bu soru aslında bizlere, “657’ye tabi bir devlet memuruyum. Yeşil pasaportum var. Peki, kardeşime aynı pasaport başvurusunda bulunsam kabul edilir mi?” şeklinde geldi. Bu konuyla alakalı bir cevap hazırlayalım.

Yeşil Pasaport Nedir?

Aslında ilk önce cevabımızı vermeden önce yeşil pasaportun ne olduğunu ifade etmek gerekir. Yeşil pasaport, bir diğer adıyla hususi pasaport, aslında bi dolaşma belgesidir. Bu belgeye sahip olan kişiler dünya üzerinde resmi olarak tanınan 195 adet ülkeden 160 tanesine vizesiz ya da kapı da uygulanan vize ile giriş yapabilirler. Kısaca Shengen ülkelerine vizesiz bir durumda girişin kapılarını açan hususi pasaport, aşırı kullanışlı bir belgedir.

sozlesmeli-personelin-yol-izni-var-mi?

Öncelikle 5682 sayılı Pasaport Kanunlarında yer alan 14. maddesinin A fıkrasında ilgili durum anlatılmaktadır. İlgili maddede yeşil pasaportun yani diğer adıyla hususi pasaportun kimler tarafından yararlanacağı belirtilmiştir.

Madde hükümlerine göre,

  1. Birinci, ikinci ve üçüncü derecede bulunan kadrolarda görev alan kişiler ya da ilgili kadrolara karşılık gösterilen veya Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı ile emekli kesenekleri ilgili derecelerden kesilme doğrultusunda sözleşmeli olarak görev alan Devlet memurları ile birlikte bir diğer kamu görevlilerini birinci dereceden emekliliklerini hak etmiş belediye başkanlarının yanında emekli ya da çekilmesi ile görevden alınan kişiler,

2.İlçe ve il belediye başkanlarının hizmetleri yani görev süresince,

  1. Baro levhalarında bulunan yani yazılı olan ve en az 15 sene kıdemli bir biçimde avukatlık yapanlara,
  2. Genelde yıllık bir ihracat sınıflarına göre, son üç senesinde ihracat tutarlarının özellikle Cumhurbaşkanlığının belirlediği miktarın üzerinde seyir eden firma yetkililerinin 4 sene ile,

Hususi pasaport olarak bilinen yeşil pasaport verilmektedir.

Hususi pasaport yani yeşil pasaporta sahip olanların,

  1. Eşleri,
  2. Birlikte hayat sürdükleri 25 yaşını doldurmamış, evli ve özellikle iş sahibi olmamış, öğrenim gören evlatları ile birlikte 25 yaşını doldursa bile bakıma muhtaç olan evli ve iş sahibi olmayan engelli evlatları,

İlgili hususi pasaport alabilirler.

Kısaca, yukarıda yer alan bilgiler ışığında memurların, babaları, kardeşleri ve annelerine yeşil pasaport uygulaması verilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan 2020 Yılının Temmuz Ayı Zabıt Katibi ve Mübaşir Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde 2020 Yılının Temmuz Ayı İtibariyle Zabıt Katibi ve Mübaşir Maaşları Ne Kadar?, Mübaşir Olmak İçin Ne Gerekli? ve Mübaşir’in Maaşı Ne Kadardır? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör