Memurlara Kıdem Tazminatından Kötü Haber Geldi

Memurlara kıdem tazminatından kötü haber geldi. 8 Eylül 1999 yılından önce sigortası yapılmış olanlarda kıdem tazminatı alamıyor.

0
151
kıdem

Memurlara Kıdem Tazminatından Kötü Haber Geldi

Milyonlarca kamu personelinin ve 657’ye tabi devlet memurlarının merak ettiği kıdem tazminatı ile ilgili karar verildi. Milyonlarca memurun merak ettiği ve sürekli belirttiği kıdem tazminatı hususunda nihayet cevap bulundu. İlk sigortasının 8 Eylül 1999 yılında yatmış olanlar, 15 sene boyunca ve 3600 prim gününü doldurmuş olanlar kıdem tazminatı hakkı kazanmış oluyorlar. Ancak memurların birçok bu hatan yararlanamıyor. İşte uzun zamandır araştırılan ve son anda cevap bulunan sorunun detayları sizlerle.

Türkiye Cumhuriyetinin önde gelen gazetelerinin arasında yer alan yerel gazetede pek çok kez sorulan kıdem tazminatı ile ilgili soruda nihai yanıt verildi. İlgili yazıda, “ İlk kez sigorta girişinin 8 Eylül 1999 yılından önce girilmiş olanlar, 15 yıl ve 3600 prim gününün doldurulması durumunda kıdem tazminatını alacaklar. Ancak memurlar bu haktan yararlanamıyorlar.” İfadeleri kullanıldı.

kıdem

Katipler.org olarak bizlere de bu denli sorular geliyor. Örnek teşkil etmesi amacıyla, “ 1994 yılında öğretmen olarak atandım. İşçiler 15 sene çalıştıkları ve 3600 iş günün doldurdukları andan itibaren kıdem tazminatı alıyorlar. Bu durum bizler içinde geçerli midir?” sorusunu belirtmek istedim.

Buradan hem bu soruyu cevaplamak hem de sizlerin aklında olan soruları da cevaplamak adına birkaç kelam edeyim. İlk önce 8 Eylül 1999 yılından önce sigortaya girmiş olan ve 15 sene ile 3600 gününü dolduran her vatandaş kıdem tazminatından ayarlanabilir. Ancak bu durum memurlar için geçerli olamıyor. Bu durum sadece işçi statüsünde olan vatandaşlarımız için geçerli oluyor. Sizin gibi devlet memurlarımız bu denli haklardan yararlanamazlar. Hele ki kendi isteğiniz doğrultusunda işten ayrılırsanız bu haktan yararlanmanız daha güç olacaktır.

Kıdem Tazminatının 3600 Günlük Prim Tutarı Memurlar İçin Geçerli Değildir

Kısaca anlatmak gerekirse, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortası yapılan her işçi kıdem tazminatı hakkı kazanmaktadır. Bu durum kamu personelleri için geçerli değildir. Kamu personelleri 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak başlamış olsa bile bu kıdem tazminatından yararlanamamaktadır. Burada unutulmaması gereken husus bu durumun işçiler tarafından geçerli olmasıdır. Bir diğer hususta, 15 senelik bir kamu memurunun kendi inisiyatifi ile işten ayrılması kıdem tazminatını beraberinde getirmez. Bu iki durum unutulmaması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Şantaj Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Asliye ceza mahkemesi, şantaj suçu ve şantaj suçu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör