Memurlar Biriken İzinleri Yurt Dışında Kullanabilir Mi?

Fazla mesai yaptığım için izinlerim birikti. Bu izinleri yurt dışında kullansam bir sorunu teşkil etmiş olur muyum? İşte detaylar.

0
99
personel

Memurlar Biriken İzinlerini Yurt Dışında Kullanabilir Mi?

Hem çok soru almamız hem de bu yönde az bilgiler olduğu için memurların biriken izinlerini yurt dışında kullanmalarındaki teferruatlara değineceğiz. Öncelikle sitemiz özelinden bizlere ulaşarak, “ Fazla mesai yaptığım için izinlerim birikti. Bu izinleri yurt dışında kullansam bir sorunu teşkil etmiş olur muyum?” yönündeki sorularla çok kez karşılaşıyoruz. Bugün ise bu soruyu teferruatlı bir şekilde yanıtlayalım.

Öncelikle mesai kavramını açıklamak isteriz. Mesai, halk dili ile açıklamak gerekirse çalışma saatlerinizin bitiminin ardından ek süreler çalışmanız durumunda meydana gelen durumdur. Örnek vermek gerekirse 8 saatlik bir çalışma içerisindesiniz. 8 saatin ardından 1 saat fazla çalıştığınızı varsayıyoruz. 8 saatin üzerinde çalıştığınız 1 saat size mesai olarak yazılır. Bu da 8 saatlik vardiyanız içerisinde ek ödeme bazen de eksik çalışmanızı da beraberinde getirir. Şayet bu mesailer fazlaca birikmiş ise tatil günlerini de doğurabilir. Karşılığında ücret ödenmesi planlanan mesailer ise memurlar nezdinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilir. İlgili Kanunun 178’inci maddesinde yer alan ve 375 sayılı Kanun’da da yer alır. İlgili kararnamenin 13’uncü maddesinde yer alan Bütçe Kanunlarında yer alan toplu hükümleri kanunda da yerini almaktadır.

izinleri

Fazla mesainin yapılmasına karşı ücret ödenmemesi durumunda tatil günü ile de ödenebilir. Bu durumla ilişkili olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 178’inci maddesini B maddesinde yer alan bilgilerden öğrenilir. İlgili maddede, “ Kurumlar istedikleri taktide personellerine çalışma saatleri dışında fazla çalışma ücretlerini vermeksizin çalıştırabilmektedir. Bu durumda ise personellerin karşılığı tatil ile ödenir. Bu hususta 8 saatlik mesai yapan bir memur, 1 gün nezdinde tatil ile mükafatlandırılır.” İfadesi yer alır. Konumuzla ilgili ola kısmı genel anlamda yıllık izin ile birleştirilerek kullanılması mümkün olan durumudur. Bu durumla ilgili olarak ilgili kanunda “ Mesai izinleri yıllık izin ile birleştiği taktirde en fazla 10 gün kullanılabilir” ibaresi yer almaktadır. Bu bağlamda 11 gün mesai karşılığı tatiliniz varsayıyoruz. Yıllık izninizi kullanmanızın ardından yıllık izine eklenecek gün sayısı en fazla 10 gün olabiliyor. Bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Sonuç olarak bakacak olursak, ön görülen izinlerin yıllık izinler birleştirildiğini görebiliyoruz. Zaten memurların yurt dışına çıkmalarında bir sorunun olmadığını da düşünürsek bu izinlerin birleştirilerek kullanılmasında herhangi bir problem göremedik.

Bir önceki yazımız olan Emekli Bayan Memur, İşçi Emekli Babasından Aylık Maaşı Alabilir Mi? başlıklı makalemizde emekli maaşı, işçi emeklisi baba ve memur emekli maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör