Memuriyetten Çıkarılma Ya Da Atılma Nedir?

Memuriyetten çıkarılma ya da atılma durumu belli sebeplere bağlanır. Bu sebepler 657 sayılı Kanunun 48'inci maddesinde belirtilir.

0
209
nefret ve ayrımcılık suçu

Memuriyetten Çıkarılma Ya Da Atılma Nedir?

Memuriyetten çıkarılma ya da atılma, adı üstünde bir memurun görevinden çıkarılması ya da atılmasıdır. Genel olarak ifade ettiğimiz gibi basit bir olgu olarak görülse de belirli şartları vardır. Bilindiği gibi memuriyete alınacak adaylar belirli şartlara göre seçilmektedir. Bu şartlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinde teferruatlı olarak anlatılmaktadır. Memurun ilgili şartları taşımadığının anlaşılması ya da memurluk durumunda bu şartların herhangi birini kaybetmesiyle memuriyetlik durumuna son verilebilmektedir.

Aslında memuriyetten çıkarılmanın da birçok nedeni ve unsuru bulunmaktadır. Genel oalrak bakıldığın memurların suç işlemesi ya da hapis yatma durumlarına memurluklarının düşmesi gibi durumlar olabilir. Ya da hükmüm açıklanmasının geri bırakılmasındaki durumlarında cereyan etmesi ile memuriyetten çıkarılabilirler.

Memuriyete Engel Suçlar Nelerdir?

Memuriyete engel teşkil edecek suçlar, genel itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan bilgilerle anlatılmıştır. Ancak belli başlı suçlarda memuriyete engel teşkil etmez. Bu suçlardan birisi Taksitli suçlardır. Taksirli suçların ceza miktarı hangi ölçüde olursa olsun memuriyete engel teşkil etmez. Örnek vermek gerekirse trafik kazasında birini öldüren kişi taksirli suçlardan ceza alır. Bu bağlamda 5 sene bile ceza alan memurun görevine son verilmez.

Memuriyete alınmama ya da atılma gibi durumların söz konusu olacağı suç, kesten işlenen suçlardır. Kasten işlenen suçtan dolayı 1 yıl ya da daha fazla süre ile hapis cezasına çarptırılan kişi memur olamaz. Şayet memur kasıtlı olarak bir suç işler ve bundan ötürü 1 sene ya da daha fazla hapis cezası alırsa memuriyetten atılır. Ancak mahkum edildiği 1 yıllık ceza süreci adli para cezasına çevrilirse memurluğunda düşme gerçekleştirilmez.

Bazı suçlar vardır ki işlendiği durumda ve aldığı ceza miktarı ne olursa olsun memuriyete engel teşkil eder. Uygulama neticesinde bu suçlara, “Memuriyete engel suçlar” denmektedir. Örnek vermek gerekirse güveni kötüye kullanma suçlarını belirtebiliriz. Bu suçtan ötürü 3 ay bile ceza yiyen kişi memuriyetten atılır. Ayrıca ilgili cezası adli para cezasına çevrilse bile memuriyeti yanar. Çünkü görevini kötüye kullanma suçları memuriyete engel suçlardan olduğundan personelin memuriyeti düşer. Hatta daha önceden böyle bir suçun tespiti ile memur olacak aday geri çevrilir.

Memuriyete engel suçlar, yüz kızartıcı suçlardan meydana gelir. Bu suçlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesinde yer alan 5’inci fıkrasında anlatılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kamu Görevinin Yapılmaması Ya Da Terki Suçu Nedir? başlıklı makalemizde kamu göörevinin yapılmaması, kamu görevinin terki ve kamu görevinin terki suçunun cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör