Mazeret Durumu Sona Eren Personel, Eski Görevine Geri Dönmek Zorunda Mıdır?

Mazeret durumu sona eren personel, eski görevine geri dönmek zorunda mıdır? İşte, mazeret durumunun tüm detayları sizlerle.

0
9

Mazeret Durumu Sona Eren Personel, Eski Görevine Geri Dönmek Zorunda Mıdır?

Yılın son aylarına yaklaştığımız bugünlerde, en çok sorulan sorular arasında mazeret durumları yer alıyor.  Mazeret durumu hasebiyle yer değiştiren personellerin, mazeretlerinin bitmesiyle eski görevlerine geri dönmeleri zorunlu mudur? Bugün bu soruya cevap arayacağız. Genel itibariyle bu soruyu anlamanız maksadıyla bir örnekle pekiştirmek istiyorum. Örnek verecek olursak eşiniz herhangi bir ile atanma durumu oldu. Sizlerde şuanda herhangi bir ilçede görev yapmaktasınız. Eşinizin durumu hasebiyle mazeret kullanarak eşinizin atandığı ile atanma durumunuz oluyor. Bu duruma mazeret sebebiyle görev değiştirme ismi verilir. Eşinizin atanma durumu sona erdi ya da sözleşmesini yenilemedi var sayalım. Sizin mazeret sebebiyle gittiğiniz ilde durmanız etik midir? Ya da mazeretle geldiğiniz ilden zorunlu olarak eski görevinize gönderilecek misiniz? İşte, bu sorunun cevabını arıyoruz.

Devlet Memurları yer değiştirme hususu için Devlet Memurları Yer Değiştirme Suretiyle Atamalarına İlişkin Yönetmelikle gündeme gelirler. Bu yönetmeliğin 12. maddesinde yer alan aile birliğini bozulmamasına dayalı olarak tabi tutulan memura mazeretinden ötürü her Ocak ayında mazeret belgesi talep edilir. Şayet memur mazeret belgesi bulunmuyorsa eski görevindeki süreyi tamamlaması gerekmektedir. Bu görevi tamamlamak içinde Ocak ayındaki mazeret belgesi isteminde bir belge sunamazsa eski görevine geri dönmek zorundadır.

personel

Ancak aynı yönetmeliğin 14. maddesinde özel sektörde çalışan eşler içinde mazeretler gündeme gelir. Bu durumda ücret karşılığında ya da serbest bir şekilde çalışan eşe bağlı olarak tayinlerin yapılması için 360 gün prim ödeme şartı sunulmuştur. Ancak sağlık çalışanları için farklı usul ve şartlarda gündeme gelir. Özel sektör ile ilgili eş mazeretleri içinde Sağlık Bakanlığına farklı talimatlar verilmiştir.

Sağlık Bakanlığının Atama ve Yerleştirme Yönetmeliğinde bu husus derin bir şekilde anlatılmıştır. Yönetmeliğin 20. Maddesinde yetki için farklı bir süre tanınmıştır. Bu duruma göre özel sektörde çalışan eşe bağlı olarak son dört senede 720 günlük prim ödemesi koşulu getirilmektedir. Stratejik personel bakımından ise tanınan süre beş senede 1440 günlük primdir.

Sonuç olarak, mazereti biten personelin eski görev yerine gidip kalan süresini tamamlaması gerekmektedir. Ancak eşi özel sektörde çalışan bir personelin, eşinin 720 günlük primi doldurduğunda eski görevine geri gönderilmesi hususu da vardır.

Bir önceki yazımız olan Kamuda Görev Yapan Şehit ve Gazi Yakınları Görevde Yükselme Sınavına Tabi Midir? başlıklı makalemizde görevde yükselme sınavı, kamuda görev yapan memur ve memur hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör