Maske Takmama Cezasına İtiraz Edilir Mi?

Maske takmama cezasına itiraz edilir mi? Kaç gün içinde itiraz edilir? Maske takmama cezası uygulanan kişinin itiraz etmesine engel bir durum olursa ne olur? Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği karara itiraz edilir mi?

0
382

Koronavirüsün bulaşma hızını azaltmak için alınan önlemler arasında en önemli yeri, maske kullanımı almaktadır. Koronavirüsünün damlacık ve hava yoluyla bulaştığını düşünürsek maske takmanın önemini anlamak zor olmayacaktır. Bu doğrultuda 22 Haziran itibariyle maske takmayanlar için idari para cezası kesilmesi konusunda kararlığın ortaya konulduğunu görüyoruz. Maske takmayanlara kesilecek ceza, Umumi Hıfzıssıha Kanununun 282. Maddesinde yer alan: “Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı edenlere ya da zorunlu olarak uymayanlara ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanacaktır.” ifadeleri gerekçe gösterilecek ve 900 TL idari para cezası uygulanacak.

Maske takmama cezasına itiraz edilir mi? Kaç gün içinde itiraz edilir?

22 Haziran’dan itibaren maske takmayanlara idari para cezası uygulanacağı açıklandı. Yetkililer Umumi Hıfzıssıha Kanununun 282. Maddesi gereğince 900 TL idari para cezası uyguladı. Uygulanan idari para cezasının üzerinde kaç günde itiraz edebileceğiniz yazmaktadır. Ancak sizler için araştırdık ve genel olarak cezanın kesim günü itibariyle 15 gün içerisinde itiraz hakkınız bulunmaktadır. Bu hususa çok dikkat etmelisiniz. 15 günü geçirdiğiniz takdirde itiraz hakkınız düşecektir. Bu durum için ilgili kolluk kuvvetleri tarafınıza bilgilendirme işlemi de uygulayacaktır. Kolluk kuvvetlerini can kulağıyla dinlemenizi tavsiye ederiz.

Maske takmama cezası uygulanan kişinin itiraz etmesine engel bir durum olursa ne olur?

maske takmama cezası

Maske takmayan kişiye kesilen 900 TL cezanın itirazı, 15 gün içerisinde yapılmalıdır. Ancak cezaya itiraz edilmesine engel bir durum olursa ne olur?  Eğer cezanın ödenmesindeki engel ortadan kalkar ve 7 gün içerisinde ilgili sulh ceza hakimliklerine başvurulursa, 7 gün içerisinde tekrar itiraz hakkınız doğar. Ancak diyelim ki 15 gün içerisinde itiraz etmediniz ve parayı da ödemediniz,  bu doğrultuda mahkeme borcu tahsil etmek için onay verecektir.  Sulh Ceza Hakimliği 7 gün içerisinde cezaya itiraza engel bir durum için başvurulduğunu gördüğü takdirde tahsil durumunu durdurabiliyor. Bu hususa dikkat ediniz.

Maske takmama cezasına itiraz etmek için hangi kuruma başvurulmalı?

Maske takmama cezasına itiraz etmek için ilgili sulh ceza hakimliklerine başvurulması gerekmektedir.

Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği karara itiraz edilir mi?

Maske takmama cezanızın ilk itirazında Sulh Ceza Hakimliği olumsuz yanıt verdi ise olumsuz karara 7 gün içerisinde tekrardan itiraz etme hakkınız vardır.

Maske Takmama Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği İndirmek İçin Tıklayın.

 

Bir önceki yazımız olan Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) Nedir başlıklı makalemizde HAGB, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının şartları nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör