Mala Zarar Verme Suçu Ve Cezası Nedir?

Mala zarar verme suçu hem nitelikli hem de basit suç üzerinden değerlendirilir. Bun durumlar için farklı cezai işlem uygulanmaktadır.

0
205
Mala Zarar Verme Suçu Ve Cezası

Mala zarar Verme Suçu Nedir?

Mala zayiat verme suçu, kişinin kendisine ait olmayıp başka bir kişiye ait olan malın yok edilmesi, tahrip edilmesi anlamına gelir. Bu durumda malı ziyan ya da zayiat vermenin cezası tamamiyle başka birinin mal varlığına zarar verme durumundan meydana gelir. Aslında mala zarar vermek mal varlığına zarar vermek anlamına geldiği için aynı grupta değerlendirilir. Bunun için Mal varlığa karşı işlenen suçlar kategorisinde yer almaktadır.

Mala zarar Verme Suçu Hangi Kanunda Yer Alır?

Mülkü israf etme suçu aslında mal varlığına karşı işlenen bir suç olarak tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda Mal varlığına zarar verme suçları Türk Ceza Kanununun 151 ve 152. maddesiyle açıklanır.

Mala zarar Verme Suçunun Cezası Nedir?

Suçun Basit Şekli:

Türk Ceza Kanununun 15. maddesinde yer alan bilgiler ışığında fail mala basit bir şekilde zarar vermiş ise kısa bir ceza uygun görülür. Sonuç olarak mala basit bir şekilde zarar verdiği için minimum 4 ay maksimum 3 sene hapis cezasına çarptırılır. Ancak şöyle bir durum vardır. Hakim cezanızın basit bir şekilde işlendiği tespit ederse ikili ceza uygulamaz. Yani hem hapis cezası hem de adli parası cezası verilmez.

Suçun nitelikli Şekli:

mala zarar verme suçu ve cezası

Mala zarar verme suçunun nitelikli durumu failin israf ettiği malın niteliğine göre değişkenlik gösterebilir. Suç ne kadar ağır ise ceza’da o kadar ağır olmak zorundadır. Bu doğrultu da:

  1. Kamu kurumlarının bünyesinde bulunan ve Kamu’ya ait olan mallara verilen zarar suçu,
  2. Doğal afetlerin akabinde korunmalarına özgü eşyaların zarar verilmesi suçu,
  3. sulamalara yarayan mallar ya da içme sularının tesisatlarını oluşturan mallara karşı zarar vere suçu,
  4. Dikili fidan, dikili ağaç ya da bağların çubuğu bünyesinde zarar verme suçu,
  5. Kamu görevinde bulunan personelden görevleri dolayısıyla öç almak için zarar verme suçu,
  6. Siyasi partilerin mülkiyetinde bulunan ya da kamu değeri taşıyan meslek guruplarının mülkiyetindeki eşyalara verilen zarar suçu,
  7. Grev durumlarında bulunan işçilerin ya da işçi sendikalarının mülkiyetlerinde bulunan eşyalara ceza verme suçlarını işleme durumunda, suçun failine 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası uygun görülmektedir.

Mala zarar verme suçunu işleyen kişi, eğer yakıcı ya da patlayıcı madde kullanır ve bu doğrultuda toprak kayması ya da çığa sebep olursa cezası bir kat arttırılır.

Bir önceki yazımız olan Dilencilik Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Dilencilik suçu ve Dilencilik Suçu ve Cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör