Maaş Karşılığı Çalışmayan Eş İçin Aile Yardımı Yapılır Mı?

Bu herhangi bir sigortası bulunmayan ve maaşsız olarak günlük çalışan bir eş doğrultusunda aile yardımı yapılır mı?

0
172

Maaş Karşılığı Çalışmayan Eş İçin Aile Yardımı Yapılır Mı?

Aile yardımı hususunda birçok soru almaktayız. Bu sorular içerisinde önemli olarak gördüğümüz bir soru bulunuyor. Bu herhangi bir sigortası bulunmayan ve maaşsız olarak günlük çalışan bir eş doğrultusunda aile yardımı yapılır mı? İşte, bugün bu soruya yanıt arayacağız.

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde birçok vatandaşımız sigortasız hatta maaşsız bir şekilde çalışmaktadır. Normal şartlarda sigorta ve maaş uygulamasının yapılması her işyeri için önemli bir durumu ihtiva eder. Ancak serbest meslek gibi gruplarda bu işlemler nedense uygulanamıyor. Peki, bu durumda eşlerin yardımları nasıl etkileniyor. Gelin hep birlikte bu soruya yanıt arayalım.

İlk olarak 657 sayılı Kanun ışığında menfaat dışındaki çalışmayan ya da sigortasız olan eş için aile yardımı yapılır. Memurun eşi için aile yardımı evlendiği tarihti takip eden ay itibariyle yapılmaktadır. Bu yardımlar eşin vefatı durumunda ise kesilmektedir.

memur alımları

İlgili durum Merkezi Yönetim Harcama Yönetmeliğinde anlatılmaktadır. Bu yönetmeliğin 12’nci maddesinde yer alan aile yardımları ilk iş tarihi itibariyle yapılmaktadır. Yapılan bu yardım ise Aile Yardımı Bildirimine göre düzenlenmektedir. İlgili bildirimde görevlinin aile yardımları çocuk yahut eş durumundaki değişiklikler atama durumunda yenilenir.

Diğer bir düşünce ile 657 sayılı Kanunda yer alan 28’inci maddede bir durumu yer alır. İlgili maddede, “ Eşleri, reşitliğe erişmemiş çocukları, yasaklanmış faaliyette bulunmuş memurlar ilgili durumu 15 gün içinde kurumalarına bildirmelilerdir” ifadeleri kullanılmaktadır. Burada memurlar için bir uyarı yapılmaktadır. Amaç yasaklanan faaliyetlerin kurumlara bildirilmesinin zorunlu kılınmasıdır. Burada yasaklananlar arasında serbest meslek, mesleki icra faaliyetleri, tüzel ya da kamu kurumu niteliğindeki işyerlerinde ya da vakıf üniversitelerinde çalışma durumları bulunuyor. Eşinin bu gibi faaliyetlerde yer alan kişinin en az 15 gün içerisinde kurumuna bildirmesi gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz sigortalı çalışma durumu burada ehemmiyetini gösterecek. Şayet 1 gün bile çalıştığınız bir yer sigortanızı yapmıyorsa bunu yetkililere bildirmelisiniz.

Yukarıdaki bilgiler ışığında şu sonuca varıyoruz. Eşi çalışmayan memur aylık yardımını düzenli olarak almaktadır. Ancak eşi yukarıda belirtilen faaliyetlerde bulunuyorsa en geç 15 gün içerisinde kurumlara bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca eşinin 1 gün bile çalışmış olsa sigortasının yapılması gerektiğinden ilgili durumu şikayet yolu ile bildirmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Memurlar Biriken İzinleri Yurt Dışında Kullanabilir Mi? başlıklı makalemizde memur izinleri, Memurlar Biriken İzinlerini Yurt Dışında Kullanabilir Mi? ve memurların yurt dışı izinleri hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör