Lisans KPSS Puanı İle Ön Lisans Alımlarına Başvuru yapılabilir Mi?

Lisans KPSS’den alınan puan ile Ön Lisans KPSS puanı ile alınan memurluklara başvuru yapabilir miyim? İşte, detaylar sizlerle.

0
175
2020 ön lisans kpss

Lisans KPSS Puanı İle Ön Lisans Alımlarına Başvuru yapılabilir Mi?

Milyonlarca vatandaş memur olabilmek için KPSS’ye giriyor. Bu sınavda alınacak puan ile bir kuruma atama işleminiz yapılıyor. KPSS Lisans sınavının da açılandığı bugünlerde çokça sorulan bir soruyu yanıtlamak istedik. Genel anlamda Lisans KPSS’den alınan puan ile Ön Lisans KPSS puanı ile alınan memurluklara başvuru yapabilir miyim? soruları en merak edilenlerdendir. Bunun için katipler.org olarak bu soruyu yanıt aramaya çalışacağız.

Öncelikle KPSS ve yerleşim yapılmasına ilişkin süreç “İlk Defa atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik adındaki hükümlerle belli olur. Ancak bu durum ÖSYM tarafından belirtilen kılavuz ile belli olur.

İlgili kurallar gereğince mezun olan vatandaşın en üst mezun olduğu okul rütbesi ile ilgili KPSS’ye girmesi bekleniyor. Bu durumda ilgili puan türünün de ilgili alımlarda kullanılması da zorunlu kılınmıştır. Yapılan son değerlendirmelerde lisans mezunu olan bir vatandaş sadece Lisans KPSS’ye girmesi zorunlu hale getirilmiştir. Bu bağlamda alacağı puanda bu tür alımlarda kullanılabilmektedir. Lisans KPSS’den alınan puan neticesinde ortaöğretim ya da ön lisans gibi alımlara başvuru yapamaz. Ayrıca ortaöğretim ve ön lisans alımlarına şartları tutsa bile başvuru yapması mümkün görünmüyor.

Lisans KPSS puanı ile ön lisans ya da ortaöğretim alımlarına başvurup alınanlar elbette olmuş. Bu alımlar geçtiğimiz zamanlarda Danıştay 12. Dairesinin KPSS  kılavuzu ile mümkün olmuştu. Ancak sonradan alınan karar ile bu durumun önüne geçilerek Lisans KPSS’den puan alan aday sadece Lisans KPSS puanıyla alınacak alımlara başvuru yapabileceği kararlaştırılmıştır.

Diğer taraftan ise aynı düzeyde olmak kaydıyla birden fazla mezuniyet durumu olan adaylar da tercih edeceği puan türünde engel bulunmuyor. Örnek vermek gerekirse hem Tarih hem de Mühendislik mezunu olan bir aday iki bölümden de başvuru yapabilir. Bu durum ön lisans mezunları için de geçerli tutulmaktadır. Ön lisans’ta 2 bölüm okumuş ve mezun olmuş kişi aynı anda iki bölüme de başvuru yapabilir.

Sonuç olarak bakılacak olursa Danıştay 12. Daire Başkanlığının kararının ardından Lisans KPSS puanı sadece lisans türü alımlarında geçerlidir. Bu bağlamda Lisans KPSS türünden alacağınız puan ön lisans alımları için geçerliliğini korumamaktadır. Özetle, Lisans KPSS’den alınan puan ile sadece Lisans KPSS alımlarına başvuru yapabilirisiniz.

Bir önceki yazımız olan Maaş Karşılığı Çalışmayan Eş İçin Aile Yardımı Yapılır Mı? başlıklı makalemizde 657 sayılı kanun, aile yardımı ve Maaş Karşılığı Çalışmayan Eş İçin Aile Yardımı Yapılır Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör