Kumar Oynatılması İçin Yer Ve İmkan Sağlama Suçunun Cezası Nedir?

Kumar oynatmaya yer ve imkan sağlama suçu ve cezası nedir? Hangi kanun ile yargılanırlar? Kaç yıl hapis cezasına çarptırılırlar?

0
165
kumar

Kumar Oynatma Suçu Nedir?

Kumar oynatma suçu aslında kumar oynanmasına imkan ve yer sağlama suçuyla aynıdır. Haksız kazanç ile elde edilen kar ve zarar akışının şansa bağlı olduğu suçlar genel olarak İnternet ve bilişim üzerinden oynatılan kumarlar üzerinde gerçekleşir.

Burada bir bilgi vermek isteriz. İnternet yani bilişim üzerinden oynanmayan suçlarda vardır. Bilişim suçları “klasik kumar” olarak adlandırılmaktadır. Kahvehane, kumarhane, oyun salonları ya da her hangi bir kapalı alanda oynatılan kumar suçları, ise “klasik kumar” olarak değerlendirilir. Bilişim üzerinden oynatılan kumar, basit suçları ise “sanal kumar başlığında” incelenir.

Kumar oynatılması için yer sağlama: Aslında bu durum kumarın oynatılması için mekan sağlama durumudur. Bir dükkanda 2 masa konulup kumar oynatıldığı tespit edilirse, işletme sahibi yer temininde bulunduğu için ceza-i işleme tabi tutulur. Örnek vermek gerekirse, herhangi bir bilardo salonu sahibi 2 masa koyarak kumara yer sağlıyorsa bu suça ortak olur.

Kumar oynatılması için imkan sağlama suçu ise: Kumarın oynatılacağı kişinin kumar oynatan ile doğrudan iletişime geçtiği durumlarda cereyan etmektedir. İletişimin akabinde kumar oynatılmasına imkan sağlanırsa bu suçu ile cezalandırılır.  Örnek vermek gerekirse, insanların kumar oynaması için gerek sokaklarda gerekse sanal alemde kumar oynamasına izin veren siteler ya da mekanlar kumar oynanmasına imkan vermiş oluyorlar.

Kumar Oynatılması İçin Yer Ve İmkan Sağlama Suçunun Cezası Nedir?

kumar oynatılması imkan sağlama

Kumar oynatılması için yer ve imkan sağlama suçu, Türk Ceza Kanununun 228. maddesinde yer alan fırkalarla cezalandırılır.

  1. Türk Ceza Kanununun 228. maddesinin 1 fırkasında yer alan, kumar oynatılması için imkan ve yer sağlayan efradın, bir yıldan üç yıla kadar olacak şekilde hapis cezası ve iki yüz günden az olmayacak şekilde adli para cezası verilir.
  2. Türk Ceza Kanununun 228. maddesinin 2 fırkasında yer alan, eğer çocukların kumar oynatılmasına yer ve imkan sağlayacak kişilerin suçları kanıtlanırsa, verilecek cezalar iki katı olarak arttırılmaktadır.
  3. Türk Ceza Kanununun 228. maddesinin 3 fırkasında yer alan, kumar oynatılmasına yer ve imkan sağlanılan yer sanal ortamda ise, üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve bin günden az olmayacak şekilde adli para cezasına çarptırılır.
  4. Türk Ceza Kanununun 228. maddesinin 4 fırkasında yer alan, kumar oynatılmasına yer ve imkan sağlayan kişiler örgüt faaliyeti çerçevesinde gerçekleştiriliyorsa suç, yarı oranında artırılmaktadır.

Detaylı bilgi için Türk Ceza Kanununa göz atınız.

Bir önceki yazımız olan Takibi Şikayete Bağlı Olan Suçlar ve Kamu Davası Nedir? başlıklı makalemizde Kamu Davası Nedir? ve Şikayete Bağlı Suçlar Hangileridir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör