Kredi Kartı Yasal Takip Süreci

Son zamanlarda ödemi yöntemi olarak kredi kartları tercih edilmekte ve herkese büyük kolaylık sağlamaktadır. Kredi kartı borcu ödenmediğinde ne gerçekleşir ya da her defasında asgari tutar ödeniyorsa ne olur?

0
257

Son zamanlarda ödemi yöntemi olarak kredi kartları tercih edilmekte ve herkese büyük kolaylık sağlamaktadır. Her ne kadar kolaylığı olsa da doğru ve planlı kullanılmadığı takdirde ödemede zorluk yaratabilmektedir. Kredi kartına ait olan borç ödenmediği halde borca faiz uygulanır, kredi kartı yasal takip süreci başlar, haciz işlemleri gerçekleşebilir ve kredi kartı kapatılmaya kadar gidebilir. Belirtilen yaptırımlar dışında olumsuz yönde etkileyen bir başka konu da kredi notunda gerçekleşen düşüş olmaktadır. Kredi kartı borcu ödenmediğinde ne gerçekleşir ya da her defasında asgari tutar ödeniyorsa ne olur?

Kredi Kartının Asgari Tutarını Ödemek

Birkaç ay kredi kartı borcunu ödeyemeyecek kişiler için asgari tutarı ödemek büyük bir avantajdır. Asgari tutarın yatırılması durumunda herhangi bir sorun çıkmaz ve yasal takip gibi bir durum ile karşılaşılmaz. Ancak sürekli asgari tutar ödenir ve hala harcama yapılırsa büyük bir sorun ile karşılaşılabilir. Bu yüzden her ay artan faiz ödeme zorunluluğu gelir ve asgari tutar oldukça yükselebilir. Bunun sonucu yine ödenmediği takdirde yasal takip başlayabilir.

Her ay kredi kartı asgari tutarı ödenir ve harcama yapılmaz ise belirli bir faiz tutarı da ödenerek borç kapatılabilir. Fakat asgari tutar da ödenmediği zaman bankalar çeşitli yaptırımlar uygulayabilir.

Ödenmeyen Kartlar İçin Bankalar Ne Yapar?

Ödenmeyen Kredi Kartı Borçları İçin Bankalar Ne Yapar?

Kredi kartına ait olan borç hukuki yollar ile tahsil edilebilmektedir. Bankalar ilk olarak hatırlatmak için mesaj atar ya da ararlar. Bilgilendirme sonucu borçlu olan kişiden borcunu ödemesi için tarih taahhüt etmesi istenir. Borçlu olan kişi kredi kartının normal ya da asgari borcunu 2 ay üst üste ödemez ise idari takip süreci başlayabilir. Bu süre boyunca kredi kartına ait olan en az asgari tutarın ödenmesi dile getirilir.

Borçlu olan kişi banka ile iletişime geçip borcunu ödeyemeyeceğini belirterek yapılandırma talep edebilir. Eğer yapılandırma için anlaşılmaz ise ve borçlu olan kişi 90 günlük idari takip süresi içinde kredi kartına ait borcu ödemezse borçlu kişi için yasal takip süreci başlar.

Salgın dolayası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BBDK) 31 Aralık 2020’ye kadar 90 gün yerine 180 gün beklenilmesi kararına ulaşmıştır.

Kredi Kartı Ödenmez İse Eve İcra Gelir Mi?

Yasal Takip Süreci Nasıl Başlar?

Yasal takip süreci ilk olarak icra takibi ile başlar. Borcunu belirtilen gün içerisinde ödemeyen kişiler için ödeme emri verilir ve 10 gün daha geciktirdiğinde haciz başlatılır. Haciz başlatıldığında borçlu olan kişi 3 gün içerisinde mal beyanında bulunur. Bulunulduktan sonra borçlu kişinin mal varlığının borcuna karşılık gelen bölümü ya da maaşının ¼ ‘üne el konulur. Kredi kartı borcu ödenmez ise eve icra gelir mi sorunun cevabı bu şekilde açıklanabilir.

Eğer borçlu olan kişinin borca denk gelebilen bir maaşı ya da mal varlığı bulunmuyorsa kredi kartı borcu için hapis cezası uygulanır.

Kaynak: https://www.bankalar.org/

https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/kredi-karti-odemesi-geciktiginde-isleyen-surec/

Bir önceki yazımız olan Aday Memur Eş Durumunu Sebep Göstererek Tayin İsteyebilir mi? başlıklı makalemizde aday memur ve tayin isteyebilmek hakkında bilgiler verilmektedir.

5 1 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör