Koronavirüs Nedeniyle Duruşmalar Ertelendi

0
1672

Koronavirüs nedeniyle duruşmalar ertelendi mi, tutuklu ve ivedi işler ile keşifler yapılacak mı? Koronavirüs – Corona Virüs (Covid-19) solunum yolu bulaşıcı hastalığının ülkemizde en az hasarla atlatılması yönünde başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm kurumlar ve Adalet Bakanlığı gerekli tedbir ve önlemleri almaya devam ediyor.

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan ve önceki yazımızda belirttiğimiz Adalet Bakanlığının Koronavirüse Karşı Aldığı Tedbirler başlıklı konumuzdan detaylarına ulaşabileceğiniz tedbir planına ek olarak HST geçtiğimiz gün akşam saatlerinde bir duyuru yayınlayaraka ülke genelinde tüm duruşmaların ileri bir tarihe ertelenmesi yönünde görüşünü bildirdi.

Koronavirüs Gerekçesiyle Duruşmalar Ertelendi

HSK tarafından bila tarih ve sayılı olarak yayımlanan duyuru şu şekilde:

“Corona Virüs (Covid-19) olarak bilinen solunum yolu bulaşıcı hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 9 Mart 2020 tarihli raporuna göre 100’den fazla ülkede 109 bin teyit edilmiş küresel vakayla kayıtlara geçmiştir. DSÖ tarafından, Corona Virüs için 2 Mart 2020 tarihinde küresel risk seviyesini “yüksekten”, “çok yüksek” seviyesine çıkarılmış, ayrıca “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan edilmiştir. Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri kapsamında; yargılama faaliyetlerinin yürütülmesinde herhangi bir soruna sebebiyet vermemek amacıyla, tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesi ile gerekli görülen hâllerde SEGBİS uygulaması kullanılması hususunun mahkemelerimizce değerlendirilmesi, mezkûr Kurulun önerileri doğrultusunda yeni tedbirlerin hayata geçirilmesi için gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi, keyfiyetin merkez ve mülhakat adliyelerinde görev yapan tüm hâkim ve Cumhuriyet savcılarına duyurulmasını rica ederim. “

Duyurulan anlaşılacağı üzere tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesi ile gerekli görülen hâllerde SEGBİS uygulaması kullanılması hususunun mahkemelerimizce değerlendirilmesi uygun görülmüştür.

Yayınlanan bu duyuru kapsamında 16 Mart 2020 tarihinden itibaren tutuklu dosyalar haricinde duruşmaların ileri bir tarihe erteleneceği vatandaşlara duyurulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik başlıklı makalemizde Adalet Bakanlığı ve görevde yükselme sınavı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör