Koronavirüs Belirtileri Nelerdir? Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır? Koronavirüsten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Kononavirüs akciğer hastalığına neden olabilen ve tedavi edilmezse ağır akut solunum yolu sendromuna yol açarak, ölümle sonuçlanabilen bir virüstür. Belirtileri nedir, nasıl korunmalıyız, ne zaman biter? İşte tüm detaylar...

2
309

1960’lı yıllarda ilk olarak görülen koronavirüs, şimdilerde Çin’in Wuhan kentinde yeniden ortaya çıkarak tüm dünyayı saran bir hastalık haline geldi. Akciğer hastalığına neden olabilen ve tedavi edilmezse ağır akut solunum yolu sendromuna yol açarak, ölümle sonuçlanabilen bir virüstür.

Dört türde sınıflandırılan koronavirüs; alfa, beta, gama ve delta olmak üzere gruplandırılır. Hayvanlar arasında yaygın olarak görülen ve pek çok keşfedilmemiş türü olduğu düşünülen koronavirüs, nadir hallerde hayvanlardan insanlara bulaşabilmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanlara solunum yoluyla bulaşır.

Koronavirüs Belirtileri

Grip kategorisinde virüs kaynaklı olan koronavirüsün ilk belirgin belirtileri yüksek ateş ve kuru öksürüktür. 1-14 gün arasında süren kuluçka döneminden sonra aniden yüksek ateşle (39 derece) ortaya çıkan koronavirüs, öksürük ve nefes darlığı belirtileriyle kendini gösterir. Hastaların bazılarında burun akıntısı ve boğaz ağrısı da görülmektedir.

Hastalık nedeniyle hayatını kaybeden ya da ağır şekilde hastalığı geçirenler genellikle; ileri yaştaki (65 yaş ve üzeri) kişiler, akciğer hastalığı, kanser, diyabet, solunum rahatsızlıkları olanlar, organ yetmezlikleri ve organ nakilleri olanlar olduğu tespit edilmiştir. Gençler ve çocuklarda seyrek görülen koronavirüs daha hafif etkilerle geçmektedir.

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılıyor?

Koronavirüsün yapısına RNA dediğimiz, moleküler yöntemli testlerle bakılabilmektedir. Testin sonuçlanması zaman aldığı için sonuçlar çıkana kadar, virüsün belirtilerinin olduğu kişilerin kendisini izolasyon kuralları çerçevesinde koruması gerekiyor.

Özel olarak geliştirilmiş tanı kitleriyle tespit edilen koronavirüse test yapılabilmesi için hastanın; geçmeyen öksürük nöbetleri geçirmesi, nedeni belirsiz ve geçmeyen ateş olması, mide bulantısının olması ve geçmemesi, bağırsak problemleri yaşaması (ishal) ve nefes almada güçlük çekiyor olması gerekmektedir.

Koronavirüs salgınının bulaşma riskinin azaltılabilmesi için sağlık çalışanları ve bu konuda otorite olan kişilerin söylemlerini dikkate almalıyız. Kesin teşhis ve tanı için koronavirüs testlerinin yapılması gerekiyor ve yapılan testlerin sonucuna göre tedavi yöntemleri belirleniyor. Bireysel olarak tüm dünyayı saran bu salgın hastalığının en aza indirilebilmesi için global sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.

Koronavirüs Önlemleri

Henüz koronavirüs hastalığını engelleyecek bir aşı olmadığı için, riski en aza indirmek adına toplumsal ve bireysel olarak alabileceğimiz önlemler vardır. Bu önlemlerin en başında düzenli olarak ellerimizi yıkamak gelir. 20 saniye boyunca su, sabun ya da alkol bazlı bir temizleyiciyle ovalayarak ellerimizi yıkamalıyız. Evimizi sık sık havalandırmalı ve rutin temizlikleri aksatmadan yapmalıyız. Hapşırıp öksürürken mutlaka tek kullanımlık mendil kullanmalı yoksa dirsek içimizle örterek bu işi yapmalıyız. Kendini iyi hissetmeyen kişilerle yakın mesafede durmaktan kaçınmalıyız. Biz kendimizi iyi hissetmiyorsak da ya evde kalmalı ya da daha acil durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gitmeliyiz.

Koronavirüs riski geçene kadar kalabalık ortamlarda maske ve eldiven kullanmayı unutmamalıyız. Özellikle dışarı çıkarken mutlaka maske takmalıyız. Dışarıdan eve geldiğimizde öncelikle duş alıp üzerimizdeki kıyafetleri çıkarmalıyız. Yıkanabilecek olan kıyafetleri yıkamalı, yıkanamayacak olanları da havalandırmalıyız. Ayakkabılarımızı ayrı bir yerde çıkartmalıyız. Göze de bulaşabilen bu virüsten dolayı ellerimiz kirli iken kesinlikle gözümüze götürmemeliyiz. Aslında virüsten öncede uyguluyor olmamız gereken bu önlemlere önem vermemiz hem yaşam kalitemizi artıracak hem de sağlığımızı koruyacaktır. Bu önlemlere uyarak hayatımızı devam ettirirsek hem kendimiz hem de çevremiz adına bir şeyler yapmış olacağız. Unutmamalıyız ki bir kişinin bile aldığı önlem, birçok kişinin hayatını kurtaracaktır.

Marketten ve Pazardan Alınanlara Neler Yapmalı, Nasıl Saklanmalı?

Gıdanın hazırlanıp tüketiciye sunulması koronavirüs riskinin de insandan insan bulaşma riskini artırıyor. Markette ya da pazarda alışveriş yaparken hemen hemen tüm ürünlere dokunuyoruz. Dokunduktan sonra elimizi yıkasak bile o ürünlerin üzerinde virüs kalıp kalmadığını bilemeyiz. Bu nedenle aldığımız her şeyi mutlaka hijyen kuralları çerçevesinde temizleyip öyle kullanmalıyız.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda virüsün farklı yüzeylerde ne kadar kaldığı incelenmiştir. İncelemelere göre virüs; 4 saate kadar bakırda, 24 saate kadar kartonda, 3 güne kadar plastik ve paslanmaz çelikte yaşam sürebilmektedir. Buradaki asıl risk bu yüzeylere dokunan ellerimizdir. Ellerimizi düzenli olarak yıkarsak, zaten önlemimizi almış oluyoruz. Pazardan almış olduğumuz sebze ve meyveleri uzun süre suyun altında tutmamız ve yeşillikleri sirkeli suyla yıkamamız yeterli olacaktır.

Pazardan veya marketten aldığımız ürünleri balkon gibi açık bir alanda 3 – 4 saat havalandırdıktan sonra poşetlerinden çıkararak içeriye almak da bir önlem olarak gösterilebilir.

Koronavirüs Ne Zaman Biter?

Tüm dünyanın ve ülkemizin en çok merak ettiği konulardan birisi de koronavirüs ne zaman biter sorusudur. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük ekonomik krize yol açan koronavirüsün geçmesi 7’den 70’e herkesin merak konusu olmuştur. Virüs salgınını önlemek amaçlı yapılan çalışmalarda epeyce yol kat edilmiştir. Güçlü bir sağlık alt yapımızın bulunması ve erken önlem almamızla beraber, koronavirüs seyrini en aza indirmeyi başaran ülkeler içerisindeyiz. Uzmanlar virüsün seyrinin yatay seyre geçtiğini ifade etmiştir. Fakat ne kadar kurallara uyarsak o kadar erken bu virüsten kurtulmuş olacağız. Kademeli olarak kaldırılan sınırlamaları, yine tedbirimizi elden bırakmadan uygulamaya devam etmeliyiz. Önümüzdeki birkaç haftada biraz daha yasakların gevşetilebileceğinin değerlendirilmesini yapan, bilim kurulu üyelerinin ön görüsüne göre bayram sonu normalleşmeye dönüyor olabiliriz.

Yasaklar Gevşetilirken Elden Bırakmamamız Gereken Önlemler Nelerdir?

Halk sağlığı bilim insanlarının yaptığı araştırmalar neticesinde gevşetme programları değerlendirilerek bir politika izleniyor. Uzmanların evde kalın çağrılarını sık sık tekrarlamalarının nedeni, dışarı ile bağlantımızın kesilmesi ve koronavirüs riskinin en aza indirilmesidir. Gün geçtikçe gevşetilen yasakların birden çiğnenmesi ve eski günlerdeki gibi normal yaşantıya dönülmesinin, koronavirüsün yayılma riskini tekrar arttırabileceği unutturmamalıdır.

Tedbiri elden bırakmayarak, bağışıklık sistemimizi zayıflatmamalıyız. Bırakırsak yaşayacağımız sonuç, 2. dalgadır. O yüzden yasakların bazıları kaldırılmış olsa da, bireysel olarak vatandaşlık görevimizi hem kendimiz hem de ülkemiz adına yerine getirmeye devam etmeli ve kontrolü elden bırakmamalıyız. Eski yaşantımıza dönmek için el birliğiyle mücadele etmeye devam etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Hükümlülerden Sağlık Çalışanlarına 5 Milyon Maske başlıklı makalemizde 5 Milyon Maske, Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu ve Covid-19 hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] Başak Şengül’ün yaptığı Akıl Çemberi isimli programa katılan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Seçil Özkan, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. […]

[…] Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerilerine göre Adalet Bakanlığı, koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle cezaevlerine (CTE) yönelik önlemler alarak, bu önlemleri 31 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatmıştı. Bu önlemlerden biri de CTE personelinin (ikm ve diğer) izolasyona tabi tutularak karantinada olmasıydı. 30 Mayıs 2020 tarihinde alınan karara göre ise bu önlemlerin süresi uzatıldı. CTE personeli 15 Haziran 2020 tarihine kadar izolasyona tabi tutularak karantinada kalmaya devam edecek. […]