Kişinin Hatırasına Hakaret Suçu ve Cezası Nedir?

Kişinin hatırasına hakaret suçu, vefat eden bir kişinin 3 kişi ile ihtilat ederek ağza alınmayacak kelimelerin sarf edilmesiyle meydana gelir.

0
95
tekerrür

Kişinin Hatırasına Hakaret Suçu Nedir?

Kişinin hatırasına hakaret suçu, vefat eden bir kimsenin 3 kişi ile ihtilat ederek ağza alınmayacak kelimelerin sarf edilmesi durumunda meydana gelir. Bu durumun ardından vefat eden kimsenin kemiklerinin ya da cesedinin alınmasıyla birlikte kemikleri ya da cesedi ile aşağılayıcı hareketlerde bulunmayla meydana gelen suçtur. Burada kıtsan ölmüş kişiye ait hatıraların ya da kalıntıların aşağılayıcı bir üslup ile kötülenmesidir.

İlgili suç, Türk Ceza Kanununa göre cezalandırılmaktadır. Ayrıca Türk Ceza Kanununun 103. maddesinde yer alan “ Şerefe Karşı Suçlar” kategorisinde düzenlenmeye yüz tutmuştur.

Kişinin Hatırasına Karşı Hakaret Suçunun Cezası Nedir?

Kişinin hatırasına karşı hakaret suçunun cezası şudur:

iftira suçu

  1. Türk Ceza Kanununun 103. maddesinin 1. fıkrasında yer alan bilgilere göre cezalandırılır. Bir kişinin vefatının ardından kalan hatırasına karşı üç ya da daha fazla kişi ile ihtilat edilmesiyle hakaret suçu işleyen kişilere 3 aydan 2 seneye kadar hapis cezası uygun görülür. Ayrıca adli para cezası da verilmektedir. Ceza alenen işlenirse verilecek ceza 6’da 1 oranında arttırılmaktadır.
  2. Türk Ceza Kanununun 130. maddesinin 2. fıkrasında yer alan diğer bir cezası uygun görülür. Bir kimsenin vefatının ardından kemiklerinin ya da cesedinin tahrik edici bir biçimde hakarette bulunan kişilere 3 aydan 2 seneye kadar hapis cezası uygun görülmektedir.

Kişinin Hatırasına Karşı Hakaret Suçunun Unsurları Nelerdir?

Kişinin hatırasına hakaret suçunun unsurları da önemlidir. Türk Ceza Kanununun 130. maddesinin 1. fıkrasında yer alan bilgilere göre unsurları mevcuttur. İlgili maddede vefat eden kişinin hatırasına 3 kişi ve daha fazla kişilerle ihtilat ederek söz konusu olabilir. Burada anlatılmak istenen kendisi dışında 3 kişinin daha hakarete ortak olması gerekmektedir. İlgili maddede yer alan ilgili suç şu şekilde düzenlenmektedir.

  1. Vefat eden kişinin hatırasına karşı sövme hakareti. (burada kıstas, haysiyetsiz, alçak herif, şerefsiz vb. sözler.9
  2. Vefat eden kişinin hatırasına karşı fiili hakaret suçları. (örnek vermek gerekirse, vefat eden kişinin mezarının üstüne idrarını yapma)

Türk Ceza Kanununun 130. maddesinin 2. fıkrasında yer alan bilgilere göre iki seçimlik unsurları mevcuttur.

  1. Vefat eden kişinin kemikleri ya da cesedinin fiilen yerden alma durumuyla hakaret suçları. (örnek vermek gerekirse, mezarda yatan kişiyi mezarından çıkartma)
  2. Vefat eden kişinin kemikleri ya da cesedi ile aşağılayıcı fiillerde bulunmak. (örnek vermek gerekirse, cesedin ya da kemiklerinin üstüne tükürmek ya da cinsel ilişkiye girme)

Bir önceki yazımız olan Yasaklanan Bilgilerin Temin Edilmesi Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde yasaklanan bilgiler, yasaklanan Bilgileri Temin Suçu Nedir? ve Yasaklanan Bilgileri Temin Suçunun Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör