Kira Tespit Davası

0
59

Kira sözleşmeleri üzerinden ele alınan davaya dair belli başlı süre aralıklarına değinilir. Şöyle ki tespit davasında 5 yıllık süreye yer verilir. 5 yılın ardından söz konusu kira sözleşmesinin yenilenmesi de tespit davası için dikkate alınır.

Kira Bedeli Tespit Davasını Kimler Açabilir?

Kira tespit davası olarak öncelikle kiracının haklarından söz edilebilir. Ancak sadece menfaatlere bağlı olarak kiracının açtığı bir dava olarak ele alınmaz. Bunun dışında:

  • Evini kiraya veren kişi tarafından da açılması uygun görülür.
  • Davanın konutun bulunduğu yerdeki mahkeme üzerinden açılması esas alınır.

Sulh Hukuk Mahkemesi kira tespit davasına dair yetkili kabul edilir. Sadece mahkeme yetkisine değil bölgesine de değinilir. Nitekim konutun bulunduğu bölge üzerinden mahkemeye başvurulması önem arz eder. Hazırlanan dilekçeler ile en kısa sürede başvuruya geçilir.

Kira Tespit Davası Ne Kadar Sürer?

Sadece kimlere açtığına değinilmez. Kira tespit davası için taraflar kadar süreye de değinilir. Hem kiracı hem de kiraya veren kişi tarafından açılması mümkün oluyor. Bunun üzerine:

  • Delillerin toplanması ve tanık beyanlarına karşı süreç değişiklik gösterebilir.
  • Ortalama olarak 1 ile 1,5 sene aralığında sonuçlanması mümkün olabilir.

Kesin bir sürenin üzerinde durmak hata olacaktır. Ancak yaygın olarak 1 senenin sonunda netlik kazanması esas alınır. Bu şekilde kira bedelinin öğrenilmesi sağlanır. Bedele karşı gerek kiracı gerekse kiraya veren kişi ayrıcalıklı hale gelebilir. Taraflardan birinin kusurlu sayılması üzerine de para cezalarına değinilebilir.

Bir önceki yazımız olan Sel Bölgesinde Okul Seferberliği! Tamamen Çamurla Kaplıydı... Çalışmalar Hız Kazandı başlıklı makalemizde Çalışmalar Hız Kazandı, Okul Seferberliği ve Sel Bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör