Mülk Sahibi Kira Sözleşmesi Bitmeden Kiracıyı Evden Çıkarabilir Mi?

Kiranın ödenmemesi durumunda mülk sahibi kiracıyı mülkten çıkarabilir mi? Kiracı kira ödememeye ısrar eder ise mülk sahibi kira sözleşmesini feshedebilir.

0
265

Koronavirüsünün etkisini arttırmasının üzerine 16 Mart itibariyle Türkiye’de yeni önlemler alınmaya başlanmıştı. Bu önlemler arasında en önemli yeri şüphesiz kapalı mekânlar ve iş yerlerinin kapatılması alıyordu. Kapatılan iş yerleri ve mekânlar, Türk halkı için ekonomik dar boğazı da beraberinde getiriyordu. Dükkânlarını açamamış iş yeri sahiplerinin gelirleri, giderlerine yetmezken birde kiralarını ödeyememe durumunda kaldılar. Haziranın ikinci haftası itibariyle yeni önlemlerin alınmasıyla beraber kontrollü normal hayat sinyalleri verilmişti. Bu durumun ardından dükkânlarına dönen iş yeri sahipleri ile mülk sahipleri arasında sorunlar meydana geldi. Bu durumda birçok iş yeri taşınmak zorunda kaldılar. Peki, kiranın ödenmemesi durumunda mülk sahibi kiracıyı mülkten çıkarabilir mi? Kiracının mülkten çıkması için ne kadar süre tanınır? Kiracı mülkten çıkmazsa ne olur?

Kiranın ödenmemesi durumunda mülk sahibi kiracıyı mülkten çıkarabilir mi?

kira-sözlesmesi

Kiracının sorumlulukları arasında şüphesiz en önemli yeri kirayı düzenli olarak yatırması yer alır. Kiracı kirasını ödediği takdirde hiçbir sorun çıkmaz. Kiranın ödenmesi için borçlar kanununun ilgili maddesinde şöyle bir madde yer alır: “Kiracı, sözleşmede belirtilmemiş ya da mülk sahibiyle konuşmamış ise kirasını her ay sonunda ödemelidir. En geç kira süresinin bitimine kadar ödemelidir.” Eğer kiracı kirasını ödemezse, ev sahibi kiracıya bir süre tanır. Bu süre içerisinde kiracı kirasını ödememeye devam ederse kira sözleşmesinin feshedeceğini bildirir. Kiracı halen daha kira ödememeye ısrar eder ise mülk sahibi kira sözleşmesini feshedebilir.

Mülk sahibi Kira sözleşmesini kaç gün sonra feshedebilir?

Kira sözleşmesi önemli bir sebepten ötürü feshedilmişse genellikle taşınamaz kiraları ile birlikte taşınır mülke ilişkin kiralarında fesih bildiriminin kiracıya ulaşmasının ardından (TBK. Madde.329) 3 ayın sonunda, taşınır kiralar ise mülk sahibinin fesih bildirimini kiracıya ulaştırdığı günün ardından (TBK. Madde.329)  3 gün sonra feshedebilir.

Kiracı iflas ederse ne olur?

Kiracının maddi durumu yetersiz kaldı ve iflas etti. Bu durumda mülk sahibi kira bedelini tahsil edebilmek için güvence isteme şansı vardır. Mülk sahibi, güvence için kiracıya iflas için uygun bir süre tanır. Eğer mülk sahibi güvenceyi alamazsa kira sözleşmesini feshetmeme hakkına sahip olur.

Bir önceki yazımız olan Maske Takmama Cezasına İtiraz Edilir Mi? başlıklı makalemizde maske takmama cezası ne kadar? ve Maske Takmama Cezasına İtiraz Edilir Mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör