Kıdem Tazminat Davası Nasıl Açılır?

0
99

Kıdem tazminat davası nasıl açılır? Kıdem tazminatı ayrıntılı ve sıkça yargıya konu olan bir husus olduğu için yazımızda da konuya devam ediyoruz. Bu yazımızda kıdem tazminatının ne kadar olduğu, kime ödeneceği, işverenin sorumluluğu gibi hususları okurlarımızın ayrıntılı olarak ele alacağız.

Kıdem Tazminatı Ne Kadardır? Kıdem tazminatı hususunda temel sorulardan birini tazminatın hangi tutar üzerinden ödeneceği oluşturmaktadır.

Kıdem tazminatı işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

30 günlük ücret çalışanın işten ayrılmadan önceki son ücreti üzerinden hesaplanacaktır. Burada son ücret kıdem tazminatı tavanı dikkate alınarak hesaplanacaktır. İşçinin son ücreti ne kadar yüksekse kıdem tazminatı o kadar yüksek olacaktır.

kıdem tazminat davası nasıl açılır ? Son ücret asıl ücret ve ücret eklerinden oluşur. Son ücret işçinin aldığı net ücret değil brüt ücrettir.

Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret son ücret olarak kabul edilecek ve kıdem tazminatına konu olacaktır.
kıdem tazminat davası nasıl açılır ? İşçilerin kıdemleri, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları süreler gözönüne alınarak hesaplanır.

Bir önceki yazımız olan Trafik Kazası Tazminat Davası başlıklı makalemizde Trafik Kazası tazminat davası ve Trafik Kazası Tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör