Kıdem Tazminat Davası Nasıl Açılır?

0
12

Haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz an ilk aklımıza gelen şey haksızlığa uğramamıza neden olan kişi ya da kuruluş aleyhinde tazminat davası açmaktır. Kıdem tazminat davası nasıl açılır? Tazminat davası maddi ve manevi olarak ikiye ayrılır. Kişi maddi zarara uğradığı hallerde maddi tazminat isteme hakkına sahiptir. Kişinin maddi zarara uğramasına neden olan şeyler ya haksız fiil niteliğinde olmalı ya da sözleşmeye aykırı biçimde meydana gelen olaylar olmalıdır. Kanunlarımıza göre haksız fiil, bir şahsın bir başka şahsa kanunlara aykırı bir fiille kusurlu biçimde zarar vermesi demektir.

Şahıs aynı anda başkalarına karşı da sözleşme ilişkisi içinde borçlanmış olabilir. Bu borca aykırı davranarak başkasına zarar verdiği taktirde de maddi tazminat yükümlüsü olabilir. kıdem tazminat davası nasıl açılır ? Tazminat davalarında şayet haksız fiil varsa haksız fiili işleyen kişi sorumludur. Bu nedenle davanın o kişiye karşı açılması gerekmektedir.

Fakat bu kişi bir başka kişinin nasıl çalışıyorsa kanunlarımıza göre çalıştırana karşı da tazminat davası açılması söz konusu olabilir. Kısacası maddi zarar gören mağdur, hem gerçek ve hem de bağlı olduğu tüzel kişiye karşı dava açabilir, dilerse bunlardan sadece birine de tazminat davası açma hakkına sahiptir.

Kıdem tazminat davası nasıl açılır? Kıdem tazminatının istenebilmesi için işçinin iş akdini haklı nedenle feshetmesi veya işverenin iş akdini haksız nedenle feshetmesi gerekmektedir. İşçinin haklı nedenle iş akdini feshetme nedenler İş Kanunu’ nun 24. maddesinde açık bir şekilde anlatılmıştır. Bu nedenlerden biri ile işçi akdi feshederse ve 1 yıl ve üzerinde bir süre boyunca çalışmışsa işverenden kıdem tazminatı alabilir. Aynı durum işverenin iş akdini haksız nedenle feshetmesi halinde de uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör