Kıdem Tazminat Davası Nasıl Açılır?

0
108

Kıdem tazminat davası nasıl açılır? Kıdem Tazminatı; İş Hukukumuzda çok geniş bir yelpazede tatbikatı olan bir Sosyal kurumdur. İş Kanununa tabi işçilerden asgari bir yıl çalışmış olanların iş akitlerinin yasada sayılan nedenlerden biriyle son bulması halinde, işçiye (veya mirasçılarına) kıdemi ve ücreti dikkate alınarak işverence yapılması gereken bir miktarın ödenmesidir.

Kıdem tazminat davası nasıl açılır? Bu ödeme, iş akitlerinin her sona ermesinde değil, kanunda sayılan hallerin oluşmasında yapılır.

kıdem tazminat davası nasıl açılır ? KIDEM TAZMİNATI ALMAYA HAKKI OLANLAR:
Böylece aşağıdaki durumlarda İşçinin Kıdem Tazminatı alma hakkı doğar:

1- İş akdi İşveren tarafından; 4857 s. Kanunun 25. maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında feshedilmiş ise,
2- İş akdi, işçi tarafından 4857 sayılı İş Kanunu 24. maddesi uyarınca feshedilmiş ise,
3- İş akdi işçi tarafından, muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla feshedilmiş ise,
4- Yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla iş akdi işçi tarafından feshedilmiş ise, işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

kıdem tazminat davası nasıl açılır? Kıdem Tazminatında yeni kanun ile mevzuatımıza giren ve bazı işyerlerinde tam olarak anlaşılmamış bir konu; işçinin yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamladığında, emekli olmadan kendi istekleriyle işten ayrılması halinde kıdem tazminatının ödenip, ödenmeyeceği konusudur.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör