Kıdem Tazminat Davası Nasıl Açılır?

0
117

Kıdem tazminatı, bir işçinin işyerine zarar vermeden ve hiçbir suçu olmaksızın işveren tarafından iş akdinin fesihedilmesi sonucu doğan hakka kıdem tazminatıdenir.
İş kanunun işverene bu konuda yaptırımı olan kıdem tazminatı, bürüt maaş üzerinden uygulanır.

Yalnızca damga vergisi kesintisi çalışandan yapılır.
Gelir Vergisi Kanunu Madde 25/7 (2320 sayılı Kanunun 2′nci maddesiyle değişen bent) 1475 ve 854 sayılı Kanun’lara göre ödenmesi gereken kıdem tazminatlarının tamamı ile 5953 sayılı Kanun’a göre ödenen kıdem tazminatlarının hizmet erbabının 24 aylığını aşmayan miktarları (hizmet ifa etmeksizin ödenen ücretler tazminat sayılmaz); Kıdem tazminatı’nın söz konusu olabilmesi için tam bir yılın dolması gereklidir.
kıdem tazminat davası nasıl açılır ? Kıdem yılı, bir işçinin bir sene boyunca çalışmasına bir yıl bürüt maaş olarak hesaplanır.
Bir yıl 360 gün kabul edilemez.

Kıdem Tazminatı hakkında bilgi

Bir tam yıl ifadesinden iş akdinin devamına ilişkin yıl, yani 365 günün anlaşılması icap etmektedir.
Müteaddit (birden fazla) yargı kararlarında da ifade edildiği üzere, kıdem tazminatının hesabında bir güne isabet eden miktar bulunurken, bir yıl içinde ilgililere yapılmış olan ödemelerin 365 sayısına bölünmesi, ilamda da belirtildiği üzere yılın 365 gün olarak dikkate alınması gerekmektedir. (Sayıştay Temyiz Kurulu 7 Mart 1989 Dosya No:21607, Tutanak 21721) Kıdem tazminatında en önemli konu çalışma süreleridir.

kıdem tazminat davası nasıl açılır? Kıdem tazminatı hangi koşullarda hak edilir?

1. İşçi, işveren tarafından, ahlak veya iyi niyet kurallarına aykırı bir durumu tespit edilmediği halde işten çıkarılırsa,
2. İşçi, sağlık sebepleri ya da işverenin ahlak veya iyi niyet kurallarına aykırı hareketini gerekçe göstererek veyahut da zorlayıcı sebeplerle işi bırakırsa,
3. İşçi, vatani görevi dolayısıyla işten ayrılırsa,
4. İşçi, emekliliğe hak kazanır ya da emeklilik için gerekli prim gün sayısı ile sigortalılık süresini doldurursa,
5. İşçi, evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde işi bırakırsa,
6. İşçi, vefat etse bile hak sahipleri veya yasal varisleri kıdem tazminatına hak kazanır.
Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?
7. Kıdem tazminatı hesaplamasında çalışana çalıştığı her bir yıl için prim, ikramiye, giyecek yardımı, yakacak yardımı vb. çıkarlarının da dahil edilmiş olduğu brüt giydirilmiş ücretinin otuz günlük tutarı eklenir. Diğer bir ifadeyle çalışan her yıl için belirlenen tavanı aşmamak kaydıyla bir brüt maaş tutarı kadar tazminat almaya hak kazanır.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör