Kıdem Tazminat Davası Nasıl Açılır?

0
78

Bir işçinin çalıştığı işyerinden bir sebeple çıkarılması sonucu çalıştığı sürecin karşılığını vermesidir. Kıdem tazminat davası nasıl açılır? 4857 sayılı iş kanununa göre işverenin ödemekle yükümlü olduğu bir tazminattır. Eğer işçi kendiliğinden işten ayrılırsa herhangi bir tazminat alamaz.

Kıdem tazminatı nasıl alınabilir?

İşveren çalıştırdığı işçiyi haksız bir sebeple işten çıkarması ile,
İşçi kendini haklı gösterebilecek bir sebep ile işi terk etti ise,
Emekli olma, askere gidilmesi ile,
İşçinin ölmesi,
bu ve bu benzeri sebepler ile kıdem tazminatı alınabilir.
Bir kıdem yılı 365 gün kabul edilir. Bu sebeple kıdem tazminatının alınabilmesi için işçinin en az bir yıl o şirkette çalışmış olması gerekmektedir.
Kıdem tazminatının hesaplanması için bir tavan rakamı vardır.

kıdem tazminat davası nasıl açılır ? Başarılı olmuş tazminat taleplerini ve tazminat talep ettiğinizde firmanızın sizin karşınıza çıkardığı zorluklar karşısında ne yapmanız gerektiğini araştırdık. Tazminat istediğinde red cevabı almış ve bu sorunu yargıya taşımış ve hak ettiği tazminatı fazlasıyla almış kişilerle yaptığımız konuşmalarda neler yaptıklarını bir bir not alarak sizlerin önüne sunuyoruz.

Özellikle karşınıza her sene çıkış giriş yapıldığı için tazminata hak kazanmadığınız konusu çıkacaktır. kıdem tazminat davası nasıl açılır ? Bu durumlarda hiç moralinizi bozmaya gerek yok bu kanundaki bir boşluktan kaynaklanıyor ve tamamen zaman kazanmak ve belki vazgeçer diye yapılıyor. Ya da sözleşme doldururken imzaladığınız ibranameyi önünüze koyarlar. İbranamenin mahkeme nazarında hiç bir önemi yok zaten onlar da biliyorlar sözleşme yapılırken imzaladığınızı.

Zaten çoğu kişi daha ilk aşamada bu işin peşinden koşturmaktan vazgeçiyor ya da çevresindeki kişiler vazgeçtiği için “onlar alamadı ben nasıl alayım” diyor ve para firmanın cebine kalıyor. Unutmayın firmalar için bir kişi bile vazgeçse onların cebine kalır ve bunu istiyorlar. Siz peşini bırakmadıktan sonra alamayacağınız hiç bir hakkınız yok. Taşeronlar hakkını alamıyor diye bir şey söz konusu değil, sadece haklarını aramıyorlar veya nasıl arayacaklarını bilmiyorlar.
Umarım bu çalışmamızda sizlere de bir miktar faydamız olur.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör