Kayıp Eşya Üzerinde Tasarruf Suçu ve Cezası Nedir?

Kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya üzerine tasarruf suçu, Türk Ceza Kanununun 160. maddesinde yer alan ceza ile belirlenir.

0
237

Kayıp Eşya Üzerinde Tasarruf Suçu ve Cezası Nedir?

Kayıp Eşya üzerine tasarruf suçu, kişinin istenmeyen yollarla hakimiyet çevresinden çıkan ve istemsizce kaybolan eşyalarının kullanılması, satılması ve tüketilmesi üzerine oluşan bir suçtur. Aslında Kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya üzerine tasarruf suçunun çok basit bir matematiği vardır. Burada emsallerle anlatacağım. Örneğin bir dizüstü bilgisayarınız var. Dizüstü bilgisayarınız sizin istemediğiniz bir durumda hakimiyetinizin dışına çıkıyor, buna kaybolmak diyelim. Dizüstü bilgisayarınız hakimiyetinizin dışında kaybolursa size ait olan dizüstü bilgisayarını diğer bir kimse bulur, tüketir, kullanır yahut satarsa Türk Ceza Kanununun 160. maddesinde yer alan kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya üzerine tasarruf suçu ele geçmiş olan suçlardan ceza yemiş olacaktır. Bununla birlikte unutulan dizüstü bilgisayar mağdur kişinin o anda kaybedip, malı tüketecek kişinin hemen üstüne konması hırsızlık suçuna tabidir.

Kayıp Eşya Üzerinde Tasarruf Suçu ve Cezası Ne Kadardır?

Kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya

Kayıp ve eşya üzerine tasarruf suçu işleyen kişilere, Türk Ceza Kanununun 160. maddesinde söz edilen ceza uygulanır. Türk Ceza Kanununun 160. maddesinde yer alan ceza:

  1. Kısaca malik’in istediği doğrultusunda hakimiyetinden çıkan, kaybolan malının bir diğer kimse tarafından ele geçirilip malikin yetkisi dışında kullanması, satması ya da tüketmesi sonucunda şikayet üzerine yakalanırsa 1 yıla kadar hapis cezası ya da adli para cezası uygulanır.

Geçtiğimiz günlerde katipler.org ekibi olarak Hükmün açıklanması ve geri bırakılması ile alakalı bir makale yayımlamıştık. İlgili makalede 2 yılın altında cezası bulunan kimselere hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulanması uygulanır demiştik. Hükmün cezasının geri bırakılması, kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya üzerine tasarruf suçu işleyenler üzerine de uygulanmaktadır.

Eğer Kayıp veya hata sonucu ele geçirilmiş eşya üzerine tasarruf suçu işleyen kimse 65 yaşını tamamlamış veya 18 yaşını doldurmamışsa hapis cezasının ertelenmesi prosedürü de uygulanabilir.

Kaybolmuş Ya da Hata Sonucu Ele Geçmiş Eşya Üzerine Tasarruf Suçuna İlişkin Görevli Mahkeme Hangisidir?

Kaybolmuş veya hata sonucu ele geçirilmiş eşya üzerine tasarruf suçu üzerine ceza alan kimsenin duruşması için asliye ceza mahkemesince yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Sınavı Ne Zaman? başlıklı makalemizde Görevde Yükselme Nedir?, Görevde Yükselme Sınavı Başvurusu Ne Zaman? ve Unvan Değişikliği Sınavı Başvurusu Ne Zaman? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör