Karşılıksız Yararlanma Suçu ve Cezası Nedir?

Karşılıksız yararlanma suçu nedir? Karşılıksız yararlanma suçu, verilen hizmetin bedelini ödemeden kaçak yollarla yararlanmaya verilen isimdir.

0
129
karşılıksız yararlanma

Karşılıksız Yararlanma Suçu Nedir?

Karşılıksız yararlanma suçu, en basit tabirle karşılığını vermediğiniz bir hizmetten yararlanmak suçudur. Aslında elektrik, su, telefon, doğalgaz gibi hizmetleri sunan için sahibinin izni ve bilgisi olmadan karşılıksız bir biçimde tüketmeye de denir. Bilindiği üzere bu hizmetlerin verilmesi ve ölçülmesi için sayaçlar görev yapmaktadır. Buradaki kısasta aslında budur. Hizmeti veren tekeller,in, hizmetlerinin karşılığını alamadığı durumda ilgili suç meyane gelmektedir. Kısaca bedelini ödemediğiniz bir hizmetten yararlanıyorsanız kaçak yararlanma suçunu işlemiş oluyorsunuz.

Eski Türk Ceza Kanununa göre bu suç, “elektrik hırsızlığı” olarak şekillenmiştir. Ancak karşılıksız yararlanma suçu, Şu anda Türk Ceza Kanununun 163. maddesinde  “ Mal varlığına karşı suçlar” olarak değerlendirilmektedir.

Karşılıksız Yararlanma Suçunun Unsurları Nelerdir?

Türk Ceza Kanununun 163. maddesinin 3. fıkrasında yer alan bazı unsurlarla şekillenmiştir. İlgili suçun meydana gelebilmesi için, doğalgaz, su veya elektrik gibi sayaç ile ölçülebilen bir sistem olması gerekmektedir. Tüm bu hizmetlerin bir sayaçtan kontrol edildiği sistem kullanılmazsa ilgili suç oluşturulmaz. İlgili elektrik, su ve doğalgazlar abonelik unsuruna göre meydana gelmektedir. Bu durumda da burada bir sayaç evreye girer. İlgili suç için önemli bir kıstas vardır. Eğer kişi abonelik dışında bilgili suçu işleniyorsa aslında bu suç meydana gelmez. Çünkü karşılığı olmadan yararlanılan hizmet için tüketim miktarlarının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden hizmetin alındığını belgeleyen bir sayacın olması, faturayı ödeyecek kişinin yükümlü olduğunu göstermektedir.

Türk Ceza Kanununun 163. maddesinin 1. fıkrasında yer alan suçta ilgili suça unsur oluşturur. Otomatlarda karşılıksız yararlanma suçları bu fıkrada ilgilidir. İlgili suçun oluşması için bedeli ödenerek ayarlanılan bir hizmette bedelsiz yararlanma söz konusu ise ilgili suç oluşur. Örnek vermek gerekirse, bazı bölgelerde bulunan içecek ve yiyecek otomatlarını biliyoruz. İçerisine demir para atılarak ürünü alıyoruz. İşte bu otomatlara parasız tel kullanılarak alınan yiyecekler bu suçu meydana getirir.

Türk Ceza Kanununun 233. maddesinin 2. fıkrasında bir başka unsur göze çarpar. Yayınlardan ya da telefon hatlarından karşılıksız yararlanma suçu bu bende meydana gelir. Aslında basit anlatımla telefon ya da frekanslardan yapılan şifreli ya da şifresiz yayınlardan yararlanma suçudur. Örnek vermek gerekirse şu anda gündemde olan futbol liglerini, ilgili yayı kuruluşun izni olmadan şifresini kırıp izlenirse ilgili suç meydana gelir.

Karşılıksız Yararlanma Suçunun Cezası Nedir?

suc-islemeye-tahrik

  1. Türk Ceza Kanununun 163. maddesinin 1. fıkrasında yer alan, otomatlarla karşılıksız yararlanılan bir durumda faile iki aydan altı aya kadar hapis ve adli para cezası verilir.
  2. Türk Ceza Kanununun 233. maddesinin 2. Fıkrasında yer alan, Telefon ve frekanslardan yararlanılan fail, altı aydan iki seneye kadar hapis ve adli para cezası uygun görülür.
  3. Türk Ceza Kanununun 163. maddesinin 3. fıkrasında yer alan, sayaç takılan bir hizmette karşılıksız yararlanılırsa, bir seneden üç seneye kadar hapis cezası verilir.

Bir önceki yazımız olan Göçmen Kaçakçılığı Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde göçmen kaçakçılığı ve Göçmen Kaçakçılığı Suçu ve Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör