Kamuda Görev Yapan Şehit ve Gazi Yakınları Görevde Yükselme Sınavına Tabi Midir?

Şehit ve gazi yakını olarak ataması yapılan yakınlar görevde yükselme sınavına tabi olurlar mı? İşte tüm detayları sizlerle.

0
45
kıdem

Kamuda Görev Yapan Şehit ve Gazi Yakınları Görevde Yükselme Sınavına Tabi Midir?

Kamuya personel olarak atanan gazi ve şehit yakınları, eğitim durumları hasebiyle görevde yükselme talep etmektedir. Bu durumda şehit ve gazi yakını olarak ataması yapılan yakınlar görevde yükselme sınavına tabi olurlar mı? Birçok gazi ve şehit yakınımız bu soruyu iletti. Bizde bu sorunun açığa çıkarılması için bir araştırma yaptık. İşte, kamuda görev yapan şehit ve gazi yakınlarının görevde yükselme sınavına tabi olup olmadığını bildiren yazımız sizlerle.

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununa göre;

Bu cevap için ilk olarak 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununa bakmamız gerekecek. İlgili kanunun 1. maddesinde yer alan bilgiler, özellikle son 10 sene içresinde sürekli değişkenliği uğradı. Atama yapılacak hatta hak sahipliğinde dahi sürekli değişimler gözlemlendi. İlgili kanunda hak sahipliği, kurum değişikliği, istihdam haklarının kapsadığı durumlar dahi genişletildi. Atama yapılması planlanan unvanlar da belirlendi. Burada anlatmak istediğimiz ilgili kanunun maddelerinde değişkenlikler görüldü.

Bilindiği üzere 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 1. maddesinde yer alan bilgiler ışığında gazi ve şehit yakınlarının atamaları özellikle 2014 yılına kadar İçişleri Bakanlığı tarafından yapılıyordu. İçişleri Bakanlığı bu kanun ile hak sahipliği tespiti ve özellikle atama işlemlerini de yapmaktaydı.

görevde yükselme

2014 yılında yapılan değişikliler ile birlikte gazi ve şehir yakınlarının hak sahiplikleri Aile ve Sosyal Bakanlıklarına verildi. Gazi ve şehit yakınlarının atamaları da Devlet Personel Başkanlığına devredildi.

2016 yılına gelindiğinde 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 1. Madde de değişiklikler oldu ve hak sahiplerinin öğrenim sonuçlarına göre ihraz etkileri unvanlara atanacakları kararı alındı. Bu düzenlemeler ile mühendislik fakültesi mezunları, mühendisliklere atanacak, meslek lisesi mezunları tekniker olacaktı. Kanuna ek madde eklenerek daha önce Devlet Personeli Başkanlığında görev yapan personellerin bu haklardan yararlanması için düzenlemeler de yapıldı. Düzenlemeler ile birlikte atandığı kurumda boş unvan yer alıyorsa oraya atanması sağlandı. Ancak unvanda boşluk yoksa kurumlar arası nakillerde gündeme geldi. Buradaki atamalar naklen atamalara dahil edilmedi. Ancak bu düzenleme ile İçişleri Bakanlığı tarafından atananlar bu durumdan yararlanamadı.

Şehit Yakınları ile gazi yakınlarının, atamalarının yapılmasının ardından genel hükümlere bağlanmış oldu. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer mevzuatlar arasında ayrım yapılmamak koşuluyla atanan personeller arasında eşitlik sağlandı. Burada anlatmak istediğimiz öğretim durumu değişin bir personel yani lise mezunu ilen ön lisans, ya da ön lisans mezunu iken lisans mezun olan kişiler genelgeye bağlandı. Eğer ihraz ettiğiniz kadrolara atamalar, görevde bulunduğunuz kurumda mevzuat gereğince unvan değişikliği sınavı yer alıyorsa bu sınavlara girerek başarılı olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Görevi Başındayken Vefat Eden Memurun Ölüm Yardımını Kim Yatırır? başlıklı makalemizde emekli ikramiyesi, Görevi Başındayken Vefat Eden Memurun Ölüm Yardımını Kim Yatırır? ve memurun ölümü hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör