Kamu Görevinin Yapılmaması Ya Da Terki Suçu Nedir?

Kamu görevinin yapılmaması ya da terki suçu, görevini kısmen ya da tamamen yapamama durumunda meydana gelir.

0
187

Kamu Görevinin Yapılmaması Ya Da Terki Suçu Nedir?

Kamu görevinin yapılmaması ya da terki suçu, hukuk dışı görevini yerine getirmeyen, görevini kısmen ya da tamamen yapamama durumunda meydana gelir. Genel anlamda belirtmek gerekirse ilgili suç hukuka aykırı bir durumdan beslenmektedir. İlgili suçu işleyen kişiler genel anlamda görevlerini terk eden, görevlerini yerine getirmeyen ve görevlerini geçici olarak tamamlamayanlardır. Bu bağlamda Türk Ceza Kanununa göre cezalandırmaları yapılır. İlgili suç Türk Ceza Kanununun 260’ıncı maddesinde yer alan maddelerle cezaya bağlanmaktadır. Genel olarak ilgili ceza kanununda yer alan “Kamu idaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar” kategorisinde düzenlenmektedir.

Kamu Görevinin Yapılmaması Ya Da Terki Suçunun Unsurları Nedir?

İlgili suç, Türk Ceza Kanununun 260’ıncı maddesinde yer alan durumlara göre unsurları belirlenir. İlgili maddelerde kamu görevlilerin toplu bir şekilde görevlerini terk etmeleri ilk unsuru oluşturmaktadır. Bu durumun ardından görevlerine iştirak etmemeleri, görevlerini geçici surette yapmamaları ve yavaşlatmaları da suç olarak belirlenmiştir.

İlgili hizmetlerin kamu ismiyle yürütülmesine de karar verilmesi de ilgili hizmetin aksamaması gerekliliğini oluşturur. Maddede yer alan unsurlarda kamu hizmetinin aksamaması gerektiği ifade edilmektedir.

İlgili suç durumunun meydana gelmesi için maddelerde yer alan hareketlerinde toplu bir biçimde meydana gelmesi gerekmektedir. İlgili suçlarında toplu bir biçimde görünebilmeleri için en az 4 kamu görevlisinin birlikte bir hareket içerisinde olması gerekmektedir. İlgili kanunun 2’nci maddesinde ilgili suçun hem kısa bir süre içinde hem de toplu olarak yapılmasının haksızlığın göz önünde bulundurulmasıyla verilecek cezada indirime gidilebildiği anlatılmaktadır. Ayrıca ilgili maddede ceza vermeme konusu da mahkemenin yetkisine bırakılmıştır. Ancak bu yetki kısa bir süre içinde görev terki durumu gibi ifadelerin oluşmasıyla mümkün kılınmıştır.

Kamu Görevinin Yapılmaması Ya Da Terki Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

Kamu görevinin yapılmaması ya da terki suçu, Türk Ceza Kanunundaki 260’ıncı madde de yer alan cezalarla sonuca kavuşturulur. İlgili suçun cezaları is şu şekildedir:

  1. Türk Ceza Kanununun 260’ıncı maddesinin 1. fıkrasında ilk cezası ön görülür. Hukuka aykırı bir biçimde toplu halde görevlerini terk eden, görevlerini geçici olarak tamamlamayan ve görevlerini yerine getirmeyen kimselere 3 aydan 1 seneye kadar hapis cezası verilmektedir. Kamu görevlilerinin sayıları 3’ten az olması durumunda ceza hükmolunmaz!
  2. Türk Ceza Kanununun 260’ıncı maddesinin 2. fıkrasında ise cezanın indirimi söz konusudur. Kamu görevlileri sosyal hakların geçerli olduğu hizmetlerin aksatılmadığı, geçici ve kısa bir süre de işi bırakmaları ya da yavaşlatmaları durumunda ceza indirimi yapılır. Hatta ceza verilmesi ilgili mahkemenin inisiyatifine bırakılır.

Bir önceki yazımız olan Boşanmada Mal Paylaşımı Nedir? başlıklı makalemizde aile mahkemesi, boşanmada mal paylaşımı ve mal paylaşımı davası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör