Kamu Çalışanlarına Dönüşümlü ve Esnek Çalışma Hakları Verildi

Resmi Gazete’de kamu çalışanlarına dönüşümlü ve esnek çalışma saatleri tanınan kararname yayımlandı. İşte, Resmi Gazetede yayımlanan o karar.

0
283

Kamu Çalışanlarına Dönüşümlü ve Esnek Çalışma Hakları Verildi

Resmi Gazete’de kamu çalışanlarına dönüşümlü ve esnek çalışma saatleri tanınan kararname yayımlandı. Bilindiği üzere Çin’in Wuhan kentinde başlayan Asya başta olmak üzere yayılan ve Avrupa ile Amerika’ya da aynı hızda etkileyen Koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Şubat ayında etkisini gösteren ve Mayıs ayında biraz olsun etkisini düşüren Koronavirüs, mayıs ayının sonunda etkisini 3 düşürdü. Mayıs ayına kadar 4 haneli rakamlarda olan bulaş hızı mayıs ayında düşmüş ve Haziranın 2. haftasıyla birlikte hayatı normale döndürmeye yetecek adımlarında başlangıcını oluşturdu. Memurlar başta olmak üzere birçok çalışanda bu dönemde çalışamaz duruma geldi. Öyle ki insan hayatının temaslarla devam ettiğini düşünürsek Mart ayı itibariyle bu temasların önü eksilmesi için kamusal alanlar, oyun parkları, yemek alanları gibi birçok alanda kapatıldı. İşte memurlarda bu durumdan nasibini almıştı. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamusal alanlarda görev alan kamu görevlilerini etkileyecek bir karara imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip Koronavirüse karşın kamusal alanlardaki çalışma durumları ve saatleri için bir düzenleme modeline imza attı. Bu kapsamda kamusal alanda görev alan memurların esnek ve dönüşümlü çalışmalarına olanak sağlanacak.

Resmi Gazete’de bugün itibariyle yayımlanan genelgede kamu çalışanlarına esnek çalışma saatleri kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı talimatı ve genelgesi ile Koronavirüsün bulaş hızını azaltması maksadıyla salgın ile mücadele kapsamında kamu kurumunda görev alan çalışanlara esnek saatler getirildi.

kamu

Esnek Çalışma Saatleri İçin Yöneticiler Devreye Girecek

Esnek çalışma saatleri için Cumhurbaşkanlığının genelgesinde de adı geçen yöneticiler, bu çalışma saatlerini belirlemede etkin rol oynayacak kişilerdir.

Dönüşümlü Çalışanlar Artık Fiili Görevlerine Gelmediklerinde İdari İzinli Sayılacaklar

İlgili yetkiyi devredebilecekler. Bu süre kapsamında dönüşümlü olarak çalışanlar görevlerini intikal etmedikleri durumlarda idari izinli sayılacaklar. Genelgede esnek çalışmaya olanak sağlayan yöntemlerden yararlanan kişiler ve idari izinli sayılanlar görevlerini yerine getirmiş sayılacaklar. Uzaktan ya da dönüşümlü olarak çalışanlar da hizmetin yürütülmesi açısından denk sayılacaklar. İdari izinli olanlar ile birlikte uzaktan çalışanların sosyal hak, mali ve yardımları ile birlikte özlük hakları  gizli tutulacak.

İdari izinde bulunanlar, dönüşümlü ya da uzaktan çalışanlarda amirlerinin izni ve arzusu dışında görevli oldukları mahallerinden ayrılmayacaklardır. Ayrıca hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları andan itibaren görevlerine intikal etmeleri zorunlu tutulacaktır.

Bir önceki yazımız olan TBMM Personel Alımı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı başlıklı makalemizde persoenl alımı yönetmeliği, personel alımı ve tbmm hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör