Kaliforniya Tarihinin En Büyük İkinci Yangını Devam Ediyor

0
88

187 bin hektardan büyük bir alanı küle çeviren yangınla mücadele sürüyor. Tehlike altındaki binlerce kişi, evlerini terk ederek güvenli bölgelere yerleşti.

Yaklaşık 3 hafta önce ABD’nin Kaliforniya eyaletinde ormanlık alanda başlayan ve “Dixie” olarak adlandırılan yangınlar, eyaletin kuzeyini harabeye çevirdi.

Yangın, Kaliforniya’nın en büyük ikinci yangını olarak kayıtlara geçti. Kaliforniya Orman ve Yangın Koruma Bakanlığı (Cal Fire), yangının şimdiye kadar ortaya çıkan bilançosunu paylaştı.

187 BİN HEKTARDAN FAZLA ALAN YANDI

Buna göre eyalette 187 bin hektardan fazla alan küle döndü. Eyalete bağlı Butte, Lassen, Plumas ve Tehama yangından etkilenen yerler arasında bulunuyor. Hidrotermal alanlarıyla tanınan Lassen Volkanik Ulusal Parkı da alevlerden nasibini aldı.

ÖLEN YOK, BİNLERCE KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

New York Times’ın haberine göre, şimdiye kadar binlerce kişi tahliye edilirken, hiç kimse hayatını kaybetmedi.

Taylorsville’deki gönüllü itfaiyeci Dan Kearns, hava şartlarının yangına müdahaleyi zorlaştırdığını belirterek, “Rüzgarların insafına kaldık.” dedi.

GEÇEN SENE ÇIKAN YANGIN

Dixie yangını, Ağustos 2020’de başlayan ve 400 binden fazla alanda yıkıma yol açan yangından sonra eyalet tarihinin en büyük ikinci yangını olma özelliğini taşıyor.

Öte yandan Maxar firmasının uydusu, Almanor Gölü’nün bulunduğu bölgeden yükselen dumanı görüntüledi.

Kaynak:ensonhaber.com

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Rüzgar Elektriği Yükselişini Sürdürdü başlıklı makalemizde Rüzgar Elektriği, Türkiye ve Yükselişi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör