Kaçmaya İmkan Sağlama Suçu ve Cezası Nedir?

Kaçmaya imkan sağlama suçu, bir kişinin tutuklu, hükümlü ya da gözaltına alınmasının ardından bulunduğu yerden egemenliğine kavuşturulmasına verilen isimdir.

0
182

Kaçmaya İmkan Sağlama Suçu Nedir?

Kaçmaya imkan sağlama suçu, belirli bir cezadan hüküm giymiş ve tutuklanmış kişiyi özgürlüğüne kavuşturmaya verilen isimdir. İlgili suç, Tutuklu birinin ya da gözaltına alınmış birinin hapis edildiği yerden, nezarethaneden, cezaevinden ya da gözetim altında iken egemenliğine kavuşturmasıyla teşkil edilen bir suçtur. Aslında egemenliğine kavuşturulan kişiye imkan sağlamak, kaçmasını sağlamak, görünüm biçiminde iken egemenlik biçimine geçirilme yöntemine bağlı suçlardandır.

İlgili suç genel itibariyle Türk Ceza Kanununun 294. maddesinde yer alan “ adliyeye karşı suçlar” kategorisi içerisinde düzenlenmektedir.

İlgili suçun 3 seçimli hareketi vardır. Bunlar:

  1. Gözaltına alınmak kaydıyla belirli bir yerde tutulan kişiyi egemenliğine kavuşturmak suçu,
  2. Belirli bir suçtan hüküm giymiş ve tutuklanmış kişiyi egemenliğine kavuşturma suçu ,
  3. Hüküm giymiş bir kişinin, yan, hükümlünün kaçmasına yardımcı olmak suçu.

Gözaltına alınan bir kişi, savcılık kararı ile işlediği suç doğrultusunda özgürlüğü kısıtlanan kişidir. Bu kişi genellikle nezarethane de beklemektedir.

Tutuklanan kişi, Suçu kovuşturma ya da soruşturmaya dayanan kişi geçici bir surette özgürlüğü kısıtlanan kişidir. İlgili tutuklama kesin bir surette bir hakim ya da mahkeme kararına dayanmaktadır. Bu ceza, ceza mahkemesinde verilmektedir.

Hükümlü kişi, Mahkeme kararı ile yaptığı suç kanıtlanmış ve hüküm giymiş bir bireydir.

Kaçmaya İmkan Sağlama Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

  1. Türk Ceza Kanununun 294. maddesinin 1. fırkasında yer alan, gözaltına alınan ya da gözaltına alınan kişinin kaçmasına yardım ve yataklık sağlayan kişiye bir senden üç seneye kadar hapis cezası verilmektedir.
  2. Türk Ceza Kanununun 294. maddesinin 2. fırkasında yer alan, hükümlünün kaçmasını sağlayan kişi çekilmesi planlanan cezasının iki seneden beş seneye kadar cezası ile cezalandırılmaktadır. Ancak; kişi müebbet cezası almış ise beş seneden yedi sekiz seneye kadar cezai işlem uygulanmaktadır.
  3. Türk Ceza Kanununun 294. maddesinin 3. fırkasında yer alan, ilgili suç eğer tehdit gibi unsurlar ile birlikte işlenmişse verilen cezalar yarı oranında arttırılmaktadır.
  4. Türk Ceza Kanununun 294. maddesinin 4. fırkasında yer alan, Kaçırılma işlemi birden fazla kişi için uygulanmışsa, sayı göz önünde bulundurulur. Ardından verilecek ceza bir katına kadar arttırılır.
  5. Türk Ceza Kanununun 294. maddesinin 5. fırkasında yer alan, kaçırılma işleminin faili eş, kadeş ya da soydan biri ise verilecek ceza üçte bir oranında azaltılır.

Bir önceki yazımız olan Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu Ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde uyarıcı madde, uyuşturucu madde ve Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu Ve Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör