İstifa Eden Memur Sınavsız Bir Şekilde Tekrardan Memurluğa Atanabilir Mi?

İstifa eden memur sınavsız bir şekilde tekrardan memurluğa atanabilir mi? Memurların böyle bir hakkı var mı? 657 sayılı Kanuna göre tüm detaylar sizlerle.

0
27

İstifa Eden Memur Sınavsız Bir Şekilde Tekrardan Memurluğa Atanabilir Mi?

Bir uğraş çalıştığımız ve sınavını geçerek atandığımız memuriyetlerimizden istifa etmek zorunda kalırsak ardından göreve tekrardan geri dönme gibi olanağımız bulunuyor mu? Sınavla girdiğimiz ve akabinde istifa ettiğimiz memuriyetimize sınavsız bir şekilde tekrardan giriş yapabilir miyiz?

Sınavını kazanmış akabinde mülakatlar ve sorularını yanıtlayarak bir hışımla girdiğimiz memuriyetimizden çekilme kararımız doğal bir hak olarak tanınmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda da bu hak devlet tarafından tanınmıştır. Burada kıstas ise ilgi Kanunun 4. maddesinde yer alan , “Devlet memuru, bağlı bulunduğu kuruma yazılı bir biçimde müracaat eder ve görevden çekilme kararını sunar ve bu gibi isteklerde bulunabilir.” Hükümleri yer almaktadır.

istifa eden memur

Ancak bizim de konumuz olan memuriyetten çekilmek ve akabinde sınavsız bir şekilde tekrardan göreve gelebilme durumu 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92. maddesinde yer alır. İlgili kanunun 92. maddesinin ilk fıkrasında, “İki kereden fazla olmamak şartıyla kendi istek ve arzusu ile görevinden çekilen kişi, tekrardan memuriyetine dönmek isterse ayrıldıkları kurum ve kadroda boşluk olduğu vakit bu sınıfın niteliklerini taşıyorsa ayrıldığı tarihte olmak kaydıyla ayrılık derecesine eşit kademeye ya da 71. maddedeki hükümlerde yer alanlara uymak kaydı ile tekrardan kadrolara atanmaları yapılabilir.” İfadesi yer alır.

Aynı Kanunda yer alan bilgiler ışığında şunları da belirtmek isteriz.

İlgili Kanunun 97. maddesinde, “ Memurların mali ve cezai sorumlulukları saklı tutulmak üzere;

  1. İlgili Kanunun 94. maddesinde yer alan 2 ve 3. fıkralardaki belirlenenlere uygun bir biçimde görevinden çekilenler 6 aydan,
  2. İlgili Kanunun 94. maddesinin 2. fıkrasında yer alan bilgilere uymayan ve görevinden ayrılanlardan 1 yıl gecikmeden,
  3. İlgili Kanunun 95. maddesinde yer alan bilgilere göre çekilme kararı alanlardan 3 yıl gecikmeden,
  4. İlgili Kanunun 96. maddesinde yer alan hareketlerde bulunanlar için hiçbir surette Devlet memurluğuna alınamazlar” ifadeleri yer almaktadır.

Yukarıdaki bilgiler ışığında memurluklarından istifa eden memur ve çekilen kişiler Kanunun 92. maddesinde yer alan asli memurlukları kapsadığı yer alır. Kısaca bu memurluklardan istifa eden memur, boşluk olması ve gereksinimleri kapsaması halinde istenilen memurluklara atanabileceği söz konusudur.

Bu durumlardan ayrı olarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11/2 maddelerinde yer almaktadır. İlgili Kararnamede 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 ve 92. maddelerinde yer alan bilgiler ışığında açıktan atamalar için Devlet Personel başkanlığından izin alınması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İdari İzinde Olan Memur, Hafta Sonu Mesaiye Çağrılabilir Mi? başlıklı makalemizde hafta sonu mesai, Hafta Sonu Mesaiye Çağrılabilir mi? ve İdari İzinde bulunan Memur hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör