İsim Ya Da Soyadı Değişikliği Davası Nedir?

0
191
trafik güvenliğini tehlikeye sokma

İsim Ya Da Soyadı Değişikliği Davası Nedir?

İsim ya da soyadı değişikliği davası, ismini yahut soyadının farklı durumlar içerisinde gülünç, alay vb. durumlarda kalmasından rahatsızlık yaşandığında meydana gelir. Tabi ki her isim ya da soyadı değiştirme sebepleri bu durumdan cereyan etmez. Bazı soyadları vardır ki hiçbir anlam ifade etmez. Bu doğrultu da mahkemeye başvurarak soyadınızı değiştirebilmeniz içten bile değildir.

İsim ya da soyadı, bir kimseyi diğer bir kimseden ayıran özelliklerden birisidir. Genel itibari ile atalarımızın belirlediği herhangi bir düzene tabi olmayan bir durumdan ihtiva edilir. Soyadı gibi durumların kanunu ve alınması ya da alınmaması gereken bir takım durumları da vardır. Örnek vermek gerekirse, Ağa, Paşa gibi isimler alınamaz. Daha anlaşılır bir örnek vermek gerekirse, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün soyadı olan Atatürk, mecliste onaylanmıştır. Bu soyadı kanuna göre herhangi bir kimse tarafından isim ya da soy isim olarak kullanılmaz. Burada anlatmak istediğimiz kısaca soyadı almak için belli başlı kurallar gerekmektedir.

İsim Ya Da Soyadı Değişikliği Davasının Hukuki Sebebi Nedir?

Kişilerin en önemli unsuları ve kimlik bilgilerinden birisi de ad ve soyadıdır. Kişiler toplum içlerinde ayırt edilmesinin de en önemli sebepleri içerisinde yer alır. Bu isim ve soyadları da belirli bir prosedür üzerinden yürütülmektedir. Bu bağlamda isim ve soyadının kişin şahsına ait hukuki niteliğe bağlı hakkının kullanılmasıdır.

İsim Ya Da Soyadı Değiştirme Davası İçin Haklı Sebepler Nelerdir?

iftira suçu

İlgili dava, Medeni Kanunda yer alan 27’nci madde yer alan bilgiler ışığındaki haklı sebepler durumunda açılabilir. Bu kanunda haklı sebepler durum itibariyle birçok durumu ihtiva etmektedir. Ayrıca kişinin subjektif sebeplerini de kapsayan davalar bu temeller üzerinden hareket eder. Bu sebepten ötürü ilgili davada kişinin psikolojik ya da ruhsal durumu da göz önüne alınır.

İsim ya da soyadının gülünç durumlardan ihtiva edilmesi durumu ilgili davayı teşkil eder. Bu davalar ilgili durumlar ışığında ya kendisi ya da vekalet verdiği avukat tarafından açılmaktadır.

İsim Ya Da Soyadı Değiştirme Davası İçin Görevli Mahkeme Hangisidir?

İlgili davanın açılması durumunda görevli olan mahkeme asliye hukuk mahkemesinden başkası değildir. Davacının ikametinin olduğu asliye hukuk mahkemesi tarafından görülen dava sonuca kavuşturulur.

Bir önceki yazımız olan Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Tedbirlere Aykırı Davranma Suçu Nedir? başlıklı makalemizde bulaşıcı hastalık, Bulaşıcı hastalıklara karşı tedbirlere aykırı davranma suçu ve Bulaşıcı hastalıklara karşı tedbirlere aykırı davranma suçunun cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör